Teknoloji dünyasının iki devi olarak Apple ve Google arasındaki yarışı hepimiz biliyoruz. Sürekli çekişme halinde olan bu iki şirket arasında son hamleyi Apple mı yapacak ? Bilindiği üzere Android ve iOS arasındaki rekabet her geçen gün alevlenerek devam etmekte ve bu durum biz kullanıcıları teknolojik gelişmeler açısından sevindirse de sürekli üretim halinde olmaları sebebiyle maddi açıdan üzmekte.

Apple bu yarışı mobil işletim sistemi ile bırakmayıp Google’ın dev olduğu bir kategori olan Arama Motoru kategorisine taşımayı düşünüyor olabilir. Apple’ın verdiği iş başvuru ilanında kullandığı cümleler arama motoru geliştirdiğine kanıt niteliğinde. Özellikle, “Yüz milyonlarca kullanıcısı olan bir arama motoruna destek verecek proje menajeri cümlesinde açıkça belirtilen ifade ile Apple niyetini belli etmektedir.

İş başvurusu ilanında belirtilen diğer bir husus ise “Bilgisayarların ve mobil cihazların kullanımında yaşanacak devrimde rol oynayın” cümlesinde dikkat çekmektedir. Apple’ın deyimi ile bir devrimden söz edilmektedir. Bu devrim ise diğer cümle ile düşünüldüğünde Google’ın alandaki liderliğini yıkmakla alakalı olabilir. İlan başlığı ise aslında tüm bu konuşulanlara cevap niteliğinde. İlan başlığına Apple Search yazan yetkililer açık açık arama motoru için geliştirici aramaktadır.

apple-search-engine

Akıllarda soru bırakan ve karışıklığa yol açan tek sıkıntı ise paylaştığımız ilk cümledeki “Yüz milyonlarca kullanıcısı olan” tanımı. Apple genellikle satın alıp geliştiren konumunda değil sıfırdan üreten bir şirket konumunda. Önümüzdeki günlerde inanıyoruz ki bu konuya bir açıklama gelecektir ve sonuçlarını hep beraber göreceğiz.