Bilgisayarlarda açık ara en fazla ısınan ve en önemli bileşenlerden olan işlemcilerinizi nasıl soğutabilirsiniz. İşlemcilerin ısınması bilgisayarınızın performansıyla aynı orandadır.

İşlemci soğutmasının yeterli olmadığı durumlarda bilgisayarınızda donmalar yavaşlamalar hatalar ve kilitlenmeler olabilir. Peki bu yazımızda size zorluk yaşatan işlemcilerin nasıl soğutabilirsiniz onları belirteceğiz. Elektrik akımı istemeden sıcaklık üretir.

Bu olay size can sıkıcı gibi gelse de bilgisayarınızın işlemcinin yüksek hızlara ulaşması için bu fiziksel olaya ihtiyacı vardır. İlk olarak işlemcinizde elektrik kullanmadan aparat sayesinde çok iyi bir soğutucu yapabilirsiniz. Teknoloji harikası gibi gözükmese de ısı yayıcılar ısı yayarak ısıyı çok fazla düşürebilir.

Bu işleme ve yönteme pasif soğutma desek de ısıyı %40 kadar bir değerde azaltır.Bu ısı yayıcılar genellikle demirledir. Fakat demirle olanlar çok ucuzdur.Daha fazla verim almak isteyen kişilere alüminyum ısı yayıcıları kullanarak %60 kadar bir ısıyı kaybedebilirsiniz.

Yada ısı boruları ile fan sistemi ile rüzgar yöntemiyle soğutabilirsiniz. Fakat bu biraz toz işlemi yapabilir bu yüzden fazla fan iki kat daha fazla toz yapacaktır. Toz olmasın istiyorsanız son yıllarda kullanılan sıvı soğutma sistemini kullanabilirsiniz.

Bunda da fan geçerli olduğu için tozlanma biraz geç olacaktır. Sıvı soğutmalı olacağı için kesinlikle daha etkili bir soğutma olacak işletim sisteminiz kesinlikle 24 saat aralıksız çalışsa da kesinlikle daha etkili bir soğutma sunacaktır.