Yüksek özellikli son çıkan telefonların ücretlerinin orta ve düşük gelirli kesimler tarafından satın alınamaması sebebiyle kullanımı oldukça çoğalan çakma telefonların yani nam-ı değer replika telefonların neden tercih edilmemesi konusunda bir kaç küçük ipucu paylaşacağız.

Replika telefonlar internet veya bazı uydu yayınlarında birinci kalite gibi etiketler ile satılsa da yan sanayi ürünlerinin kullanımı kalitesizlik gerçeğini gözler önüne sermektedir. Kolayca bulabileceğiniz bu cihazlar orjinalinin görünüm itibari ile birebir aynısı olsa da özellikler ve kalite bakımından uzaktan yakından alakası bulunmamaktadır. Kullanılan parçaların kalitesizliği ise cihazların ömrünü oldukça kısaltmaktadır.

Üretimi sırasında zararlı maddeler kullanılan bu cihazlar maddi yönden uygun olarak görünse de sağlık yönünden oldukça tehlikelidir. Örneğin plastik kasaya sahip olan cihazların plastik kısımları tamamen çöplerin yeniden değerlendirilmesi yöntemi ile elde edilmektedir. Bu durum ise kanserojen etkilere gebe olmaktadır. Aynı zamanda en önemli ve sıkça karşılaşılan bir durum olarak batarya patlamalarını da örnek gösterebiliriz. Bu konuda çıkan haberleri araştırdığımızda replika yani çakma cihazların genelinde batarya şişme ve patlama sorununu görebilmekteyiz. Bu patlamalar sonucu ciddi yaralanmalar ve kalıcı hasarlara rastlanmaktadır.

batarya-patlaması

Dış görünüm ve fiziksel özellikleri bir kenara bırakırsak telefonların yapımında her hangi bir kontrol mekanizması devreye girmediği için uluslararası standartta belirlenmiş sar değerlerinin dışında değerlere rastlanmakta. Sar değerinin olması gerekenden daha yüksek olması ise vücudunuza yayılan radyasyonun size normalden daha fazla bir hasar verdiğini bilmenizde fayda var. Kısacası kanallarda birinci sınıf sıfatıyla kampanyalar ile satılan cihazların hem kullanım ömrü az olmakta hemde sağlıksal açıdan büyük tehlikelere yol açmaktadır.