İnternet günümüzde en çok kullanılan ve olmazsa olmaz bir ihtiyaç haline geldi. Banka hesaplarımızı kontrol ediyor, gazete ve dergi okuyor, araştırmalarımızı gerçekleştiriyor, arkadaşlarımızla sohbet ediyor, dizi ve filmleri bile internet üzerinden izliyoruz. Durum böyle iken sürekli internet kotamızı harcıyoruz. İnternet sağlayıcısı olan ve Türkiye’deki diğer internet sağlayıcılarından daha fazla kullanıma sahip olan TTNET ise bu kota konusunda bir sınırlama yöntemine başvuruyor.

Sınırsız internet adı altında satılan paketlerin 50 ve 100 GB kotasının geçilmesi halinde internet hızını düşüren TTNET, zaten en pahalı teknoloji ve internet kullanan ülkeler arasında bulunan ülkemizi ve insanımızı bu hamlesi ile katlanılmaz bir işkenceye dönüştürüyor. Fiyat ve performans arasındaki orantının dengeli olmaması ise kullanıcıları alternatif yollara yönlendirse dahi ikamet edilen bölge sebebiyle alternatif yöntemler çaresiz kalabiliyor.

Bizzat denediğimiz ve olumlu sonuçlarla karşılaştığımız bir yöntemi paylaşarak sizinde internet kullanımınızı işkence olmaktan kurtarmayı hedefliyoruz. Yöntemimiz, modem ayarlarında bulunan MTU değerleriyle ilgili.

Yöntemi anlatmaya başlamadan önce, bu yöntemin tamamen modem ile ilgili olduğu ve modemin versiyon veya yazılımından dolayı geçerli olamayacağını bilmeniz gerekli.

Modem markamız Airtes olduğu için ve bu modemde denediğimiz için yöntemi Airtes marka modemler için anlatıyoruz.

Öncelikle tarayıcınız üzerinden araç çubuğuna 192.168.2.1 yazarak modem ayarlarını değiştirmek için giriş sayfasına giriyoruz.

Giriş sayfasında kullanıcı adı ve şifre bölümünü kendi bilgilerinizi kullanarak dolduruyor ve girişe tıklıyoruz.

* Standart olarak, k. adı = admin  şifre = ttnet’tir. Fakat modem modeline göre bu durum değişiklik kazanabilir. Bu sebeple internetten modeminizin giriş bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Girişi yaptıktan sonra internet bölümü ve internet ayarları üzerinden MTU bölümünü bularak ve orada bulunan değeri değiştirerek internet hızınızı yükseltebilirsiniz.

Örnek : Bizim standart rakamımız 1492 şu an ise 1498.

Ne yazık ki kesin bir rakam söylenmemekte. Bu durum tamamen sizin hat genişliği, modem, bağlantı hızınız ve modem model ve sürümü ile alakalı.

internet-download-manager_idm-ana-ekran_851x628

Hızınızı test ederken torrent üzerinden bir dosya indirebilir veya çeşitli dosya indirme araçları ile internet hızınızı test edebilirsiniz. Unutmayın ki bazı rakamlar sizin internetinizi yani download hızınızı arttırırken internet sitelerine girişini engelleyebilir. Bu sebeple kullanacağınız MTU değerini özenle seçmeniz gerekmektedir.