Her geçen gün sosyal ağlar arasındaki çekişmeyi, bir birlerinin önüne geçmek için gösterdikleri çabayı ve daha fazla kâr elde edebilmek için yaptıkları çalışmayı görebilmekteyiz. Twitter, Instagram, Facebook arasında gerçekleşen bu yarış, Facebook’un yapısı, tasarımı ve kullanıcı çoğunluğu sebebiyle daha çok Twitter ve Instagram arasında arasında geçtiğini söyleyebiliriz.

Geçtiğimiz aylarda Instagram’ın sahte hesap silmesi ile kullanıcı sayısı bakımından geri düşüşü içinde bulunduğu yarışta da bir adım geriye gitmesine sebep oldu. Fakat yapısı ve tasarımı ile kendisini ayakta tutan ve kullanıcının görmediği taraf olan reklam veren ile arasındaki ilişki fazla etkilenmedi. Bir bakıma iyi bile oldu denebilir. Sonuçta reklamlar gerçek ve doğal kullanıcılara gösterilecekti. Olayın Instagram boyutu bu şekilde iken Twitter cephesinde kullanıcı sayısının çokluğuna karşı site içi aktifliğin reklam verenler açısından düşük olması konuşulmaktaydı.

Kasın ayında açıklanan bir rakama göre 500 milyonluk tekil hite karşı reklamlara yapılan geri dönüş tatmin edici düzeyde değildi. Bunun en büyük sebebi ise Twitter’ın tasarımsal yapısıydı. Genellikle görsel ögelere fazla yer verilmeyen Twitter’da doğal olarak kullanıcıların dikkati de fazla çekilememekteydi. Özellikle kullanıcılar arasın etkileşim ve site içi gezintinin düşük olması kullanıcıları etkilemese de Twitter yönetimini, reklam verenleri ve dolayısıyla maddiyatı bir hayli etkilemekteydi.

twitter-new-homepage

Yapılacak olan değişiklikle birlikte Twitter 10 farklı kategoride 9 farklı hesabı anasayfaya taşıyacak gibi görünse de bu şekilde reklam gelirlerini arttırmayı hedeflemektedir. 9 farklı hesabın 9 farklı büyük şirtket olduğunu ve ilk sırada çıkmak için ödeyecekleri miktarı düşündüğümüz de gerçekten sağlam para döneceğini garanti edebiliriz.