Modele adını 4.5 inçlik ekranı veriyor. 2 yıl önce duyurulan Ubuntu mobil işletim sistemi projesini İspanyol şirket BQ hayata geçirdi. BQ hakkında çok fazla şey bilinmiyor ancak bu üretici tablet ve e-kitap okuyucu cihazlarının üretimiyle ilgileniyor.

Şirket mevcut Android cihazlarından bir tanesini Ubuntu ile çalışacak hâle getirdi.
Teknik özellikler bakımından çok da iyi olmayan telefonun fiyat olarak uygun olacağı düşünülüyor.
4.5 inç ekranı sadece 540 x 960 piksel çözünürlük desteği sunuyor.
1.3 GHz dört çekirdekli MediaTek yonga, 8 GB dahili hafıza, microSD kart yuvası, iki adet microSIM kart yuvası gibi teknik özelliklere sahip E4.5’in LTE desteği bulunmuyor.

Önde yer alan 5 megapiksel kamera bu teknik özellikler içinde elle tutulabilir bir özellik olarak nitelendirilebilir. Arka kameranın da 8 megapiksel olduğu biliniyor.
Alanlar kapsamında geleneksel uygulama tabanlı etkileşim modeli yerine içerik ve servislerin kategorilendirilmiş ana ekranlar üzerinden dağıtıldığı, kullanıcılara zengin ve dağınık olmayan yeni bir kullanıcı arayüzü örneği sunuluyor. Youtube ve Vimeo gibi servislerin içerikleriyle cihaz tarafından kaydedilen videolara aynı ekran üzerinden erişiliyor. Aslında bu tarz bir içerik toplama yöntemi daha önce denenmiş, ancak hiç başarılı olunmamıştı.

ilk-ubuntu-isletim-sistemli-akilli-telefon-bq-aquaris-e4-5-705x290

Yani kullanıcılara yepyeni bir deneyim sunuluyor. Android ve ios karmaşasında ubuntunun ne kadar başarılı olacağı meçhul. Fiyatı ise 169.90 Euro olacak. İlk satışı Avrupa da başlayacak olan telefonun Türkiye de satışa sunulup sunulmayacağı tam olarak bilinmiyor.