Ana Sayfa İnternet 4,5G ile 3G’nin farkları, 4,5G’nin hayatımıza katacağı yenilikler

4,5G ile 3G’nin farkları, 4,5G’nin hayatımıza katacağı yenilikler

Merakla beklenen 4,5G hayatımıza neler katacak? 
4,5G ye geçiş ücretsiz olacak
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanı Feridun BİLGİN tıpkı 3G de olduğu gibi 4,5G ye geçişlerinde ücretsiz olacağını belirtti.

4-5-g-internet copy
Haber okurken ya da sosyal paylaşım sitelerinde gezerken çok farkedilemeyebilir ama mevcut frekans miktarı 183 MHz’den 573 MHz’ye çıkacak. Bunun sonucunda mobil veri hızı 10 kata kadar artacak. Video izleme, veri indirme ve akıllı uygulamalar 3G ye göre çok daha kaliteli hale gelecek. Örneğin 3G de ortalama bir müzik doayası 10 saniyede indirilirken 4,5G de bu süre 1 saniyeye kadar düşecek. Skype, periscope ve face time benzeri uygulamalarda görüntü kalitesi artacak ve kopmalar yaşanmayacak. Video ve müzik akış hizmetlerinde yaşanan donmalar ortadan kalkacak. VoLTE teknolojisi sayesinde telefon görüşmelerindeki ses netliği üst düzey olacak. 1 km lik tüneller dahi kapsama alanına girecek. 4,5G nin 2020 yılında yaygınlaşması beklenen 5G için bir hazırlık niteliğinde olduğu söylenebilir. 4,5G kullanımının yaygınlaşması yoğunluğunu azaltacağı için 3G deki sorunlara da çözüm olabilir.
Bunca faydanın bir bedeli olacak mı diye sorarsanız evet olacak. 4,5G ye geçişin ücretsiz olduğunu söylemiştik evet ama internetin bu kadar hızlı kullanılması, kullanılan veri miktarını artıracağı için kota tüketimini hızlandıracak. Buna çözüm olarak gsm operatörlerinin tarifelerindeki örneğin 4GB internet paketlerini 6GB yaparak kullanıcıya bir kolaylık yapması bekleniyor.
. Yani frekans sayısı ve dolayısıyla da hız artacak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz