Ana Sayfa Mobil 4G Nedir ve Neler Getirecek ?

4G Nedir ve Neler Getirecek ?

Dünyada hali hazırda kullanılan ve ülkemizde de adını son günlerde sıkça duyduğumuz 4G teknolojisi nedir ve hayatımıza katkıları neler olacak ? Sizler için kampanyalarda ve özellikle telefonlarda bolca reklam edilen 4G teknolojisini tüm detayları ile araştırdık.

Ülke olarak şuan 3G teknolojisini kullanmaktayız fakat dünya 4G kullanırken bu teknolojiyi yakalamak adına çeşitli çalışmalara hız kazandırdık. 3G’ye geçiş sürecinde pek bir zorluk yaşamadık ve bir anda oldu diyebiliriz bunun en büyük sebeplerinden birisi de altyapımızın yeterli düzeyde olmasıydı. Peki 4G için aynı durum geçerli mi ? Yani 4G’nin gerektirdikleri nelerdir ?

Telekomünikasyon sektöründe adını sıkça duyduğumuz 4G bize 4. nesil bir teknolojiyi müjdelemektedir. G harfi İngilizce generation kelimesinden dilimize geçen jenerasyon yani nesli ifade etmektedir. 4. nesil iletişim teknolojisi bizlere kapsama alanında yaşadığımız sorunların çözümü, hız ve kalabalık ortamlarda yaşanan hat kesilmelerinin çözümü olarak gelmektedir. Reklam ve kampanyalarda 3G ile internet ibaresinde kullanıldığı gibi bu nesiller sadece internet için değil genel baz istasyonu gücünden kaynaklıdır.

Yukarıda verdiğimiz kapsama alanı örneğinin dışında 4G internet alanında da oldukça hızlı bir deneyim sunacak. Örneğin HD bir video izlenirken 3G teknolojisininde 1.5 dakikalık bir yüklenme süresi olurken 4G ile bu süre 30 saniyeye düşecek. 20 MB bir oyun indirirken 3G’de 3 dakika beklerken 4G ile 25 saniyede indirebileceğiz. Tabi ki bu süreler Türkiye’de bulunan altyapı ve internet hizmetlerini düşündüğümüzde hayal gibi gelmektedir. Yurtdışında bir haber kanalı canlı yayın aracını getirmeden yayın yapabilirken Türkiye’de böyle bir yayının çekilmesi de izlenmesi de işkenceden ibarettir.

4g-phones-vs-3g-phones-jpg

4G’yi aktif ve en hızlı şekilde kullanan ülkelere değinecek olursak liste başını 18 Mbitlik bir hızla İspanya alırken 17Mbit ile Finlandiya, Danimarka ve Güney Kore liderliği zorlamakta. Ülkemizde standart bir internet paketinin bile bu rakamlardan düşük olduğunu düşündüğümüzde 4G bize ya çok pahalıya gelecek ya da bazılarımız hiç görmeden dünya 5G kullanımına geçecek. ( Bizde devrim yaratan 4G’nin hızına bile tenezzül etmeyen ülkeler bulunmakta orası ayrı konu )

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz