Ana Sayfa İnternet Adil Kullanım Kotası (AKK) Kaldırılıyor!

Adil Kullanım Kotası (AKK) Kaldırılıyor!

Adil Kullanım Kotası uygulamasının kaldırılacağına dair açıklama, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan‘dan geldi. Buna göre Adil Kullanım Kotası (AKK) uygulaması, 2018 yılında kaldırılıyor!
Aktif internet kullanıcılarını memnun edecek olan açıklamalar, Bakan Ahmet Arslan tarafından duyuruldu. Bilindiği gibi sınırsız internet paketi adıyla satılan internet paketleri, belirli bir kotaya kadar sınırsız ve sözleşmede geçen hızla kullanılıyor, belirlenen kota aşımından sonra ise Adil Kullanım Kotası uygulaması devreye girerek, internette hız düşümlerine neden oluyordu.

screenshot_1

Türkiye genelinde çoğunlukla tercih edilen internet paketlerinde, 16 mbps hız mevcut. Ancak aktif olarak internet kullananların, birkaç büyük boyutlu dosya indirmesiyle bile ay ortasına gelmeden belirlenen kotanın üzerine çıkılıyor ve internet hızı Adil Kullanım Kotası uygulaması nedeniyle, 3 mbps seviyesine düşüyordu. Gelişen teknoloji ile hergün yeni oyunlar, yeni film ve müzik dosyaları ciddi boyutlarına rağmen download ediliyor ve kota dolmuş oluyordu. Örneğin; büyük boyutlu iki oyun indirmek bile, 60 GB Adil Kullanım Kotasının dolmasına sebep olabiliyor. İşte tüm bu nedenlerle alınan kararı açıklayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bu sorunun çözüme kavuşması için 2018 yılında bu uygulamayı kaldıracaklarını bildirdi. Konuyla ilgili tüm detaylar bilinmemekle birlikte, Adil Kullanım Kotası uygulamasının tüm paketlerden mi yoksa fiber internet paketlerinden mi kaldırılacağı, şimdiden merak konusu oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz