Ana Sayfa Teknoloji Canon’dan 4K Videoya Yeni Makine

Canon’dan 4K Videoya Yeni Makine

Eski dönemlerde VCD çalarlarımıza bir adet CD takıp ailecek izlerdik. Tüplü televizyonlarımız ve çoğunlukla korsan aldığımız CD’lerden aldığımız keyfi ne 720p ne de 1080p görüntüler verememiş olacak ki adını sıkça duyduğumuz 4K görüntüler yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladı. Önce Youtube gibi video paylaşım sitelerinin 4K destekli çalışmaları sonrasında da film yapımcılarının “Biz bunu 4K çektik ama siz izleyemeyeceksiniz” nidaları ile gözümüz şenlenirken yeni alacağımız pahalı televizyonlar ile cebimiz yanmaya başladı.

İzlemesi iyi güzel de peki 4K videolar nasıl çekiliyor? Fotoğraf alanında sayılı şirketlerden olan Canon’un fotoğraf makineleri ve kameralarının ününü duymayan yoktur heralde. Artık Canon biraz daha ünlenecek. Neden mi? Canon yeni ürettiği XC10 isimli cihaz ile 4K video çekmenize olanak sağlayacak. O kadar çözünürlüğü gösterebilecek bir ekranınız var mı orası ise ayrı bir sorun tabi ki.

12x10x11 cm boyutlarında ve 1,5 kilogram ağırlığında bu muhteşem makinenin 1 inç sensörü ve 4K yani 3840×2,160 çözünürlükte video çekmenize olanak sunmakta. Tabi ki doğal olarak daha düşük çözünürlük olan full HD 1920×1080 çözünürlükte de çekim yapabilirsiniz. Üzerinde 24.1-241mm f/2.8-5.6 kit lens ile gelen XC10’un lens seçimi gerçekten mükemmel olmuş. (Artık 18-55 ve 75-300 lenslerden bıkmıştık).

Kablosuz bağlantı özelliği yani Wi-Fi özelliği ile telefon veya tabletlere de bağlanabilen cihaz ile çekeceğiniz görüntüyü vizör yerine referans bir monitör üzerinden izleyebilirsiniz. Tüm bu özelliklerin yanı sıra hızlı ve yavaş çekim video imkanı da sunan Canon XC10, Canon’un diğer makinelerine oranla baya dikkat çekecek gibi. Üzerinde iki adet hafıza kartı girişi bulunan cihazda SDXC ve CompactFlash kart tercihi size bırakılmış. 4K videonun boyutları göz önüne alındığında makinenin çeyreği kadar da hafıza kartına para vermeniz gerekmekte.

canon-xc10-2

Gelelim işin en acı tarafına… Haziran ayında satışa sunulması beklenen makinenin fiyatı 2.500 Dolar olarak belirlenmesi düşünülüyor. Günümüz dolar kuru ve ülkemize girişinde uygulanacak verginin de hesaplanması ile oldukça pahalı hale gelmesi muhtemel olan Canon XC10’un etiket fiyatı tam olarak bilinmemekte.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz