Ana Sayfa Teknoloji DEVİR ARTIK MODÜLER TELEFON DEVRİ (Google Project Ara)

DEVİR ARTIK MODÜLER TELEFON DEVRİ (Google Project Ara)

Google modüler telefon projesi ile hayatımızda birçok şey değiştirecek. Herkes ihtiyacı olanı kullanacak. Yepyeni bir dönem Google Project Araile başlıyor! Devir atrık modüler telefonların devri!
Hayatımıza çok yakında girecek olan modüler telefonlar, herkesin ihtiyacına neyse onu sunacaklar. Buda “ben bu özelliğini hiç  kullanmıyorum” cümlelerini tarih yapacak. Google’ın Ara adındaki projesi geliştiricilere 2016 sonbaharında, son kullanıcılarına ise 2017’de gelecek.
Kullanılmaya Başlandı
Google geçtiğimiz hafta I/0 adını verdiği bir konferans düzenledi. Bu programda teknoloji devi firma, yeni ürünlerini, projelerini ve ürünlerini tanıttı. Proje Ara adı ise son gün duyuruldu. Neowin’in yaptığı habere göre 30 tane Google çalışanı şuan ana cihaz olarak Ara telefonu kullanıyor.
İsim Sorunsalı
“Ara” kelimesi bizde çok farklı anlamdadır. Bu modellerin Türkiye’de ismi değişecek mi, proje Türkiye’ye gelecek mi veya seri üretime geçildiğinde ismi tamamen değişir mi bilemiyoruz. Ancak geek adı ile anılan teknoloji bağımlıları için bir rüya gerçek oluyor, ne olduğu ise sürpriz.
İhtiyacı Neyse Onu Tak
Proje Ara, kısacası modüler telefonlar üzerine kurulmuş bir proje. Modüler telefon ise bütün özelliklerinin opsiyonel olması. Mesela, kamera sizin için önem arz ediyorsa diğer özelliklerinden kısarak daha üst seviyede bir kamera modülü takabiliyorsunuz. Ya da kayıt yapmak için daha ileri bir mikrofon modülü kullanabiliyorsunuz. Hiçbirini kullanmak istemiyorsanız, sade bir telefon için bütün modülleri çıkartarak büyük bir batarya almanız gerekiyor, hepsi bu kadar.
Beklenen Gün Sonunda Geldi
Ara projesindeki telefonlar 6 slota olacaklar. Kullanıcılar kendi tercihlerine göre bu slotları doldurabilecekler. İlk olarak 2014’de gündeme gelen bu proje, o dönemde beğenenleri için “acaba gerçek olabilecek mi ?” sorusunu akla getirmişti. Google cihazın bekleyenlerine geç de olsa 2017’de kullanbilecekleri müjdesini verdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz