Ana Sayfa İnternet FACEBOOKTAKİ EN TEHLİKELİ KULLANICILAR

FACEBOOKTAKİ EN TEHLİKELİ KULLANICILAR

Facebooktaki en tehlikeli kullanıcılar hakkında hiç düşündünüz mü? Zaman zaman özelinizin kalmadığı ve neredeyse an be an durum paylaşımlarıyla resmen kendinizi ele veriyorsunuz. Özel tercihleriniz ve beğenileriniz gizli kalmıyor. Basit birkaç değişikliği ise belki de hiç araştırmıyorsunuz. Soruyoruz size: Arkadaş listenize neden başkaları ulaşabilsin? Zaman tünelinizde neden sizden başkaları onayınız olmadan paylaşım yapabilsin? Beğenmediğiniz hatta uygunsuz, görsellerde sizi neden etiketlesinler ki? Tüm bunlar için basit birkaç ayar yapmanız gerekiyor. Facebookta fame olmak ya da diğer değişle Facebookta popi olmak adına huzurunuz kaçabilir. Konumuz facebooktaki tehlikeli kullanıcılar olduğundan şimdilik daha farklı şeylerden bahsetmek gerekiyor.
Facebook ve Gizlilik

Facebook sosyal medya olarak neredeyse gizliliğin kalmadığı bir ortam. Fotoğraflarınız, özel tercihleriniz ve herkese açık mesajlarınız arkadaşlarınız tarafından görülebiliyor. Eğer paylaştığınız her şeyin bilinmesi ve herkesin sizi takip edebilmesi umurunuzda değilse lütfen hemen makalemizi okumaktan vaz geçiniz. Çünkü bizim anlatacaklarımız sizi ilgilendirmeyecek.

Herkes sizi takip etsin mi? Fotoğraflarınıza ulaşsın mı? Arkadaş listenizi bilsin mi? Bizce hiç gereği yok. Neden mi? Buyurun siz karar verin. İşte Popüler olmaya çalışırken gözden kaçırdığınız,

Facebooktaki En Tehlikeli Kullanıcılar:

1-İş Arkadaşlarınız ve Yöneticileriniz:

Paylaşımlarınızdaki özensizliği ve bazen çıkışmalarınızı ve aykırı durumları görürler.
Bu, iş hayatınızda size olumsuz olarak yansır. Örneğin yönetici ya da müdürünüz hakkındaki olumsuz düşünceleriniz, o gün başınıza gelen tatsızlıklara neden olan iş arkadaşlarınız hakkındaki paylaşımlar, canınızı sıkacak şekilde başkalarının ağzına sakız olabilir. İstemediğiniz kişiler tarafından duyulabilir. Onlara ihtiyacınız yok.

 

2-Akrabalarınız:

Sizi takip etmeyi en çok seven ve en kıskanç ve de dedikoducu kısım. Kız arkadaşınızı, erkek arkadaşınızı, çektiğiniz selfiyi, gezdiğiniz yerleri, yaptığınız işleri usanmadan takip ederler. Duymasını istemediğiniz kişilere sizden önce yetiştirirler ve mutsuz olmanız için en basit sebeplerin oluşmasında başrolü oynarlar. Bırakın sizden uzak Allaha yakın olsunlar.

 

3-Kim Olduğu Belli Olmayan Kişiler:

Arkadaş listenizde bir kanun kaçağı, vatan haini ya da terörist olabilir. Belki de gizli sırlarınızı başkalarına taşıyan kişiler. Kim olduğunu bilmediğiniz kişi, eski sevgiliniz bile olabilir. Sizin ayağınızı kaydırmak ve size zarar vermek isteyen biri bile olabilir. Bunun için tanımadığınız ve ortak arkadaşınızın az olduğu kişileri eklemeyiniz ayrıca ayarlar kısmında “kimler sizi takip edebilir kısmını” sadece arkadaşlarım olarak değiştiriniz ya da herkese kapatınız.

 

4-Gerçek Adı Olmayan Kullanıcılar:

Facebooktaki En Tehlikeli Kullanıcılar kim olduğu belli olmayan ve gerçek adını bilmediğiniz kişilerdir. Bu sanal kişiliklerin ne akla hizmet ettiklerini kestiremezsiniz. Kimi rahat bir şekilde sanal âlemde cirit atmak ve dilediğini paylaşabilmek, insanların huzurunu bozmak gibi işleri kendisine hobi edinen kompleksli ve dengesiz kimselerden oluşur. Olmadık yerde bir terör propagandası ya da devlet hatta topluma mal olmuş kişilere hakaret içeren paylaşımlarda etiketlenmek istemiyorsanız. Etiket ayarlarında “etiketler onayınıza sunulsun mu?” tercihini, Evet yapınız. Ya da gerçekten etiket olayının lüzumsuz olduğu kanaatindeyseniz, siz hariç kimsenin Facebookta sizi etiketlemesine izin vermeyiniz.

 

5-Gerçekten Kim Olduğunu Bilmediğiniz Kişiler:

Arkadaş listenizin kabarık olması günümüzün sosyal medya değimi ile “Popi olmak” ya da “Fame olmak” gibi amaçlara yardımı olmaz. Bu size faydadan çok yük getirir. Özellikle sürekli paylaşımlarını beğendiğiniz halde hiçbir paylaşımınıza ilgi duymayan bencil kişileri profilinizden def ediniz. Def ediniz diyoruz çünkü onlar sizin hayatınızı sömüren kendini beğenmiş kişilerden oluşuyor. Üstelik bu meçhul varlıkların, sizin hakkınızda neden özel bilgilere ulaşma gibi bir ayrıcalığı olsun ki? Duymuşsunuzdur, profil bilgilerine ulaşıp sahte hesaplarla insanlardan para koparmaya çalışan kişiler dilden dile dolaşıyor. Bir kişi eğer profilinde emin olacağınız gerçek resmini sürekli bulundurmak gereği duymuyorsa bu kişiye kesinlikle güvenmeyiniz. Çünkü o insanlara güvenmeyen ve sadece kendisini düşünen, hatta özel olduğunu zanneden biri olabilir. Kim bilir belki de bir vatan hainidir olamaz mı?

 

6-Aranızın Bozulduğu ve Mesafeli Olduğunuz Kişiler:

Aranızın bozulduğu ve mesafeli olduğunuz kişileri kesinlikle Facebook hesabınıza eklemeyiniz. Hatta sürekli görüşme imkânı bulduğunuz kişilerin Facebookta olmasının bir anlamı yoktur. Hiçbir sanal birliktelik, gerçek hayattaki dostluk ve arkadaşlıktan değerli değildir. Çoğu size ayak bağı olacak bu gibi yaklaşımlardan uzak durun. Eski hatıralarınız ve yâd ettiğiniz şeyleri hatırlamak sizi geçmişe, belki pişmanlık ve yaşadığınız haksızlıklarla dolu anlara götürecektir. Selam vermek istemediğiniz biri, ne sebeple Facebook arkadaş listenizde olsun ki?
Eski sevgililer, geçmişi kurcalamayı severler. Çoğu, bıkmadan usanmadan sizi takip ederler. Açıklarınızı yakalamak bazılarını memnun edecektir. Bu fırsatı onlara vermeyiniz. Profilinizde olmayı hak etmeyen kişileri zaten siz daha iyi biliyorsunuz. Genelde Facebooktaki en tehlikeli kullanıcılar bunlardan oluşur…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz