Ana Sayfa Genel Glukozamin Nedir ve Ne İşe Yarar?

Glukozamin Nedir ve Ne İşe Yarar?

Glukozamin, kemiklerin dokusunun esnekliğini kaybetmemesini sağlayan bir çeşit amino şekerdir. Genellikle denizlerde, kabuklu canlılarda oldukça fazla bulunur. Kıkırdakların sürtünmesinde erimeyi engelleyen glukozamin olası bir kas, eklem ve kemik ağrılarında ağrının en aza inmesini sağlar. Bu özelliği ile de kemiklerin rahat hareket etmesini sağlayan bu takviye gıda yaşlılarca çok kullanılmaktadır. Doğal yapısı ile de piyasada oldukça tercih edilen glukozamin reçetesiz olarak eczane ve diğer online alışveriş sitelerinde satılmaktadır. Peki yaşa bağlı olarak sık tercih edilir bir besin takviyesi olan glukozamin fiyatı ne kadardır?

 

Glukozamin Fiyatı

 

Glukozamin, içeriği itibariyle kemik ve kas rahatsızlıklarında oldukça sık tercih edilen bir besin takviyesidir. Bu özelliğinden dolayı da çok satılan glukozamin, pek çok markada raflarda yerini almaktadır. Glukozamin fiyat skalasına göre en ucuz glukozamin, Nondo marka kapsül olup 60 TL’den satılmaktadır. En pahalı glukozamin ise NBL marka olup 215 TL’den satılmaktadır. Geniş bir fiyat skalasına ve marka yelpazesine sahip olan glukozamin, ortalama bir fiyata göreyse 130 TL karşılığında ihtiyaçları karşılayacak bir besin takviyesi almak mümkündür.

 

Glukozamin Kimler Kullanmamalı?

 

Glukozamin, kabuklu deniz hayvanlarından elde edildiği için deniz hayvanlarına alerjisi olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Ayrıca hamilelik döneminde de tehlikeli olan glukozamin hamilelik sürecinde de kullanılmamalıdır.

 

Glukozamin Kilo Aldırır Mı?

 

Glukozamini bilen kimi kişilerin aklına: Glukozamin kilo aldırır mı? Sorusu gelmiştir. Her ne kadar kilo aldırdığı düşünülse de glukozamin kilo almayı sağlayan bir besin takviyesi değildir. Çünkü karbonhidrat içeren besinler vücuda girdikten sonra bağırsaklarda sindirilip fruktoz, glukoz ve mannoza dönüşür.

 

Glukozamin Nasıl Kullanılır?

 

Glukozamin dozu doktorlar tarafından belirlenmelidir. Yani sabit bir doz yoktur. Fakat doktorlar tarafından toplam 1500 mg glukozamin, günde 3 porsiyona kadar verilebilir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz