Ana Sayfa İnternet Google, İnternetsiz Mi Çalışacak!

Google, İnternetsiz Mi Çalışacak!

Microsoft’un Cortana, Apple’ın Siri sesli asistanları kullanmak için internete gerek duyulmaktadır. Ancak Google’dan “ OK, Google! ile birlikte etkin olan asistanı için bir girişim atağı var!
   Zamanımızda akıllı  ve sesli asistanların popüleritesi artmış durumda. Daha önceleri bu kategoride Siri’ya karşı güçlü rakip sayısı yok denecek kadar azdı. Lakin son dönemlerde ilk olarak Android ve Google için daha sonra da Microsoft  Cortana  Siri’ye karşı set kurmaya başladı, hatta bazı noktalarda Cortana’nın  öne geçtiği gözleniyor.
   Bütün bu akıllı sesli materyaller için internet bağlantısı zorunlu. Google, bu çerçevede “OK, Google!” emri ile eğlenceli bir biçimde etken olan Android akıllı asistanı için, çevrimdışı olan çalışmaları yapmaya başladı.
Google bu yeni sesli asistan için atağa kalkıyor
   Geliştirme uzmanları Google’nin bahsi geçen APK’sı içinde değişik geliştirmelerin farkına varmış durumda. Söz konusu geliştirmeler, sesli asistanın bazı yerlerde internet bağlantısını sorgulamadan ve sunuculardan emir almadan işlem yapması yönünde olmuş.
   An itibarı ile Google cephesinden bu tarz bir gelişmenin gerçekleşeceği duyurulmuş değil. Ayrıca bu APK değişikliklerinin olacağı yönünde bir açıklama da Google’den yapılmadı. Bu nedenle Google’ın bahsedilen sesli asistan kavramı çevrimdışı olarak hizmete alması, ne tür yetenekler için etkin olacak sorusunun cevabı henüz belli değil.
   Bilirkişi tahminlerine göre kesin olarak ”OK, Google! Demesinin ardından not tutmalar, müzik aramaları, bir dizi cihaz kontrol emirleri gibi benzer özellikteki aramaların çevrimdışı ile yapılabileceği yönünde olacağı düşünülüyor. Çünkü temel olarak sesli akıllı asistana yöneltilen sorular için çevrimiçi olma ile sunuculardan cevap gelmesi gerekiyor.
   Eğer bir dizi cevaplar için, çevrimdışı kullanım cihaz içine yükleme yapılırsa, bu defa da depolama problemi ile karşılaşılacağı için eleştirilere maruz bırakacaktır.
   Bu doğrultuda Googlen’ın projesine nasıl bir yön vereceği önümüzdeki günlerde açıklığa kavuşacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz