Ana Sayfa İnternet Herkese Açık Yerlerde Güvenli internet Kullanımı

Herkese Açık Yerlerde Güvenli internet Kullanımı

Herkese açık Wi-Fi olan yerlerde internete girdiğinizde, mesajlarınıza bakarken kişisel bilgilerinizi riske attığınızın farkında mısınız? İşte herkese açık yerlerde güvenli internet için bazı ipuçları.

Öncelikle doğru ağa bağlandığınızdan emin olun. Zira halka açık Wi-Fi noktaları sadece adları ile kendilerini tarif edebilir. Benzer bir ada sahip kablosuz oluşturma, Hackerler için hiç zor değil. Cadde 00 şifresine sahip bir yeri siz 00 cadde olarak girdiğinizde kişisel bilgileriniz Hacker sunucularına aktarılabilir. Gene telefon ve tabletinizin şifresiz ağlar otomatik olarak bağlanıp bağlanmadığına dikkat edin. Herkese açık Wİ-Fi ağlarını kullanmak zorundaysanız ek güvenlik önlemleri alın. Verilerinizi şifrelendiğinden emin olun.

Eğer tarayıcınızın adres çubuğunda kilit işareti görüyorsanız güvenli hattasınızdır. Twitter, Facebook, İnstagram gibi sosyal paylaşım sitelerinde, https şifrelemesini otomatik olarak etkinleştiren HTTPS Everywhwere eklentisini, Chrome, Firefox ve Opera gibi tarayıcılarınıza yüklemek doğru bir davranış olacaktır.

Gene iki aşamalı doğrulamada güvenli internet için faydalı olacaktır. İki aşamalı doğrulanmada şifreden sonra cep telefonunuza gelen kodu kullanacak şekilde yapacağınız şifre girişi, internet güvenliğinizi daha sağlam hale getirir. Paylaşım ayarlarını açık bırakmakta herkese açık yerlerde güvenlik riski oluşturur. Windows’ta paylaşımı kapatmak için Denetim masası-Ağ ve internet-Ağ paylaşım merkezi-Ev grubu-Gelişmiş paylaşım hareketleri bölümüne gelin.

Konuk ve ortak profilini açarak paylaşımların kapalı olduğundan emin olun. Ayrıca ağ güvenlik duvarının açık olup olmadığını kontrol edin. Herkese açık alanlarda mutlaka interneti kullanmanız gerekiyorsa, Wi-Fi yerine mobil ağınızı kullanmayı tercih edin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz