Ana Sayfa Bilim Teknik Mars’a Yerleşiyoruz ( Bağımsız Dünya Projesi )

Mars’a Yerleşiyoruz ( Bağımsız Dünya Projesi )

NASA bilindiği üzere Mars’a koloni göndermek için tüm planlarını yapmıştı. Mars‘tan su bulunmasının ardından NASA, Mars’a koloni gönderme üzerine yapılan çalışmalarını biraz daha hızlandırdı. NASA seçilmiş bir grup astronotu bu Kızıl Gezegen‘e gönderecek oraya yerleştirecek ve gezegende seralar ile gıda yetiştirmeye çalışacak. NASA‘nın Mars’ta bir topluluk oluşturma gibi bir planı var. Tabi bu bir anda gerçekleştirilebilecek bir olay değil. Tüm bu kolonileşme olayları belli aşamalar ile gerçekleşecek. NASA bunun için şu üç aşamayı gerçekleştirmeyi planlıyor:

1. Aşama: Bu aşamada birkaç yıl sürdürülmesi planlanan araştırmalar yapılacak. Her ne kadar Mars’a astronot gönderecek olsak da hala bu gezegen hakkında bilmediğimiz binlerce şey var. Yapılan bu araştırmalar bir sonraki aşamaları etkileyebilir ya da etkilemez orasını şu an bilemiyoruz. Tüm bunlarla birlikte en önemli olan kısım Mars’ın insan bedeni üzerinde yaratmış olduğu etki olacak. Bu da yapılan araştırmanın en önemli kısımlarından bir tanesi olacak. Yani ilk aşama genel olarak araştırma üzerine olacak.

2. Aşama: Bu aşamada ise ilk aşamada yapılan araştırmanın sonucunda elimizdeki veriler ile ilgili incelemeler yapılacak. Toplanan materyaller üzerinde deneyler yapılacak. Mars yüzeyinde pek fazla bilemiyor olsak da değerli madenler olma ihtimali yüksek. NASA‘nın bu tür araştırmaları yapmasındaki en büyük nedenlerden bir tanesi de bana göre budur. Bu madenleri yakın bir gelecekte Mars ile Dünya arasındaki yolculukların hızlanması ile Dünya’ya getirilmesi kaçınılmaz olur diye düşünüyorum. Tekrar bu aşamadaki yapılacak olanlara dönersek gezegene gönderilen insanların Dünya’dan uzakta yeni bir gezegende yaşayabilip yaşayamayacakları incelenecek. Yani gezegene insanlar uyum sağlayabilecekler mi bu sorunun cevabı öğrenilecek.

3. Aşama: Bu aşama Bağımsız Dünya olarak kabul edilen yeni bir dünyaya açılan, yeni bir dönemin habercisi olacak. İnsanlar Mars’a yerleşecek ve artık hayatlarını orada sürdürecekler. Mars’ta artık bir toplum oluşturulacak. NASA, Mars’ı seyahat edilen bir gezegen yerine oraya yerleşilen bir yer olarak ifade ediyor. Bu aşama gerçekleştirilirse Dünya’dan bağımsız bir topluluk oluşturulacak. Yani Mars yeni bir dünya olacak.

Eğer tüm bunlar gerçekleşirse insanlık Mars‘ta yeni bir başlangıç yapabilecek. Yeni bir uygarlık Mars topraklarında yükselecek. Şu an bir ütopya gibi görünse de tüm bunlar oldukça yakın bir gelecekte 2030 yılında gerçekleşecek. NASA’nın bu planını gerçekleştirebilmesi için önünde 15-20 senelik bir süreç var. Özgürlüklerle dolu, tarihinin en baştan itibaren sizin yazabileceğiniz yeni bir dünya. Bu yeni dünyanın düzenlemesinde Dünya’nın başlangıcından itibaren yapılan yanlış şeylerden ders alınarak kurulmuş, tüm gezegen halkının birlik ve barış içinde yaşadığı yeni bir dünyayı hayal edin. Ve önünüzde keşfedilmesi gereken binlerce şey duruyor. Yeni bir dünyada yeni bir başlangıç yapmak ister miydiniz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz