Ana Sayfa Genel Narsist Kişilik Bozukluğu

Narsist Kişilik Bozukluğu

narsist kişilik bozukluğu

Toplumdaki bazı bireylerin, kendilerini diğer insanlardan çok daha yüksek görmesiyle kendini belli eden Narsist Kişilik Bozukluğu, çeşitli semptomlarla tespit edilebilmektedir. Narsist Kişilik Bozukluğuna sahip bireylerin büyük bir kısmında yüksek bir özgüven olduğu görülmektedir. Ayrıca kendilerine çok fazla hayrandırlar. Başarıya ve güce bağımlılık, empati yoksunluğu, kişiliği fazla büyütme gibi semptomlar; Narsist Kişilik Bozukluğunda kendisini belli eder.

Narsist Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Narsist Kişilik Bozukluğu, kişinin kendisini toplumdaki bireylerden üstün görme ile kendini belli eden bir tür kişilik bozukluğudur. Bu tarz bireyler benmerkezci olabilir. Öte yandan empatiden yoksun olmaları da semptomlar arasında yer almaktadır. Narsist Kişilik Bozukluğu belirtileri, genel hatlarıyla şu şekilde karşımıza çıkar:

· Sürekli övgü ve hayranlık

· Aşırı kendini beğenmişlik

· Üstün ihtişamlarını destekleyen bir fantezi dünyası

· Mutlak hak anlayışı

· Sürekli aşağılama, küçümseme ve zulüm

· Suçluluk duymadan sömürme

Yukarıdaki gibi sıralanabilen belirtiler, Narsist Kişilik Bozukluğunda kendisini belli etmektedir. Bu tür bir kişilik bozukluğuna neden olan pek çok sebep olabilir.

Güvenilmez ebeveynlik, kişiyi onaylayıcı bir ortamın yoksunluğu, istismar ya da travma, aşırı övgü gibi nedenler, bahsi geçen kişilik bozukluğuna neden olabilmektedir. Mutlu Yaşam, Narsist Kişilik Bozukluğu gibi psikolojik sorunlarda uzman destek sunmaktadır. Aynı zamanda çift terapisi, ergen psikoloğu, yetişkin terapi gibi alanlarda da destek sunmaktadır.

Narsist Kişilik Bozukluğuyla Nasıl Başa Çıkılır?

Kişilik bozuklukları, kişinin yaşantısını olumsuz yönde etkiler. Her bir psikolojik sorunda farklı etkiler görülebilmektedir. Uzman desteğin sağlanabilmesi için sorunun teşhis edilmesi bir hayli önemlidir. Psikiyatri hekimi tarafından, resmi tanı koyulmaktadır. Bu tür kişilik bozukluğuna sahip bir bireyde dikkat çekme, büyük öznellik duygusu, merhamet, ilişkiler başta olmak üzere çeşitli alanlarda kişilik işlevlerinde bozuklukların olması gerekir.

Bireyin yaşantısını düzene koyabilmesi için destek alması gerekebilir. Bu noktada, iyileşme sürecine etki eden adımlar atıldığı takdirde kişi, kendisini çok daha rahat hissedebilir. Ayrıca çevresindeki kişilerle kurduğu iletişim çok daha sağlam bir temele oturabilmektedir. Bu hususların her biri, iyileşme süreci içerisinde kendisini belli etmektedir. Uzman destek sayesinde kişi, normal yaşantıya daha rahat adapte olabilmekte ve kendisini çok daha rahat hissedebilmektedir. Online terapi ücretleri hakkında bilgi almak için Mutlu Yaşam internet adresini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz