Ana Sayfa Genel Sosyal Medya Optimizasyonu Nedir? Ne şekilde uygulanmalıdır?

Sosyal Medya Optimizasyonu Nedir? Ne şekilde uygulanmalıdır?

Sosyal medya platformları bugün internet kullanıcılarının çok yoğun bir şekilde kullandıkları internet siteleri. En popüler sosyal medya platformlarına her yeni gün milyonlarca kullanıcı girip çıkıyor ve bu platformları kullanıyorlar.

Bu nedenle internet sitesi olan ya da internette belli bir varlık göstermek isteyen herkesin kesinlikle sosyal medya platformlarında varlıklarının olması gerekiyor. Sosyal medya platformlarına gereken önemi göstermeyen firmaların uzun vadede büyümeleri oldukça zordur.

Dijital pazarlama alanında yapılan birçok araştırma sosyal medyada harcanan eforun internet sitesinin görünürlüğünü arttırdığı yönünde sonuçlar veriyor. Dijital pazarlama uzmanlarının %75’i sosyal medyaya yönelik pazarlama eforu harcamanın internet sitenizin trafiğini arttıracağını düşünüyor.

Ancak tabii ki sosyal medyada bir görünürlük ve kitle elde etmek tesadüf değil. Her bir sosyal medya platformu belli kalitedeki sayfaları kullanıcıları ile buluşturmak için çalışıyor.

İşte sosyal medya optimizasyonu bu noktada devreye giriyor. Gelin bu son dönemlerin en popüler kavramlarından biri olan sosyal medya optimizasyonunun ne olduğuna yakından bakalım.

Sosyal Medya Optimizasyonu nedir?

Kendinizi bir sosyal medya platformunun yöneticisi olarak hayal edin. Çok büyük bir sosyal medya sitesini; örneğin Facebook’un yönetici kadrosunda yer alıyorsunuz.

Öncelikle bir sosyal medya sitesi yönetiyorsanız tabii ki her şeyden önce amacınız daha fazla kullanıcıyı bünyenizde barındırmaya çalışmaktır. İnternetteki tüm sitelerin nihai amacı bir şekilde daha fazla kişiyi bünyesinde barındırmaktır.

Sosyal medya sitelerini diğer internet sitelerinden ayıran ve sosyal statüsünü kazandıran en önemli özelliğiyse bu sitelerde içerikleri kullanıcıların üretiyor olmasıdır. İşte daha fazla kullanıcıyı bünyesine çekmenin esprisi bir sosyal medya sitesi için burada önem arz etmektedir.

Bir sosyal medya sitesinde yer alan profillerin ürettiği içerikler ne kadar iyiyse ve o içeriklere hitap eden kullanıcılar bu içeriklerle ne kadar çok ilgilenirse sosyal medya platformları o içerikleri kullanıcılarıyla buluşturmayı hedefler.

Bu nedenle de sosyal medyanın milyonlarca kullanıcısına görünür olmayı hedefleyen kullanıcılar, o sosyal medya platformunun tabiri caizse raconuna uygun şekilde içerik üretmek zorundadır.

İşte hangi sosyal medya platformunda görünür olmak ve bir kitleye erişmek istiyorsanız o sosyal medya platformunun raconuna uygun içerik üretmek ve hesabınızı ona göre oluşturmak sosyal medya optimizasyonu olarak adlandırılmıştır.

Burada pek çok etken söz konusudur. Elbette bu etkenlerin her birini tek tek size açıklamamız mümkün değil. Çünkü tıpkı Google’da olduğu gibi sosyal medya platformlarının her birinde binlerce farklı algoritma kriteri söz konusudur. Biz burada sosyal medya optimizasyonunun belli başlı dikkat edilmesi gereken noktalarından bahsetmek istiyoruz.

Video gönderilerde dikkat edilmesi gerekenler

Sosyal medya optimizasyonu denildiğinde elbette ki her şeyden önce gönderiler gündeme gelmektedir.

Bilindiği üzere sosyal medya platformlarının her birinde farklı gönderi çeşitleri bulunur. Her birini ön plana çıkaran gönderi çeşitleri farklı farklıdır. Örneğin, Twitter’da yazılı gönderiler daha ön planda iken Instagram’ın kuruluş amacı görselliktir. Youtube ise tamamen video üzerine bir sosyal medya platformudur.

Ancak bunların her birinde her türden gönderi paylaşılabilir. Twitter’da daha çok yazılı gönderilerin paylaşılıyor olması Twitter’da fotoğraf veya video paylaşılamayacağı anlamına gelmemektedir. Nitekim uzman görüşleri de buna benzer şeyleri önermekte ve videolu gönderilerin paylaşılabildiği kadar çok paylaşılması gerektiğini öneriyor.

Video içerikler, gelişen internet altyapısı sebebiyle artık internet üzerinden kolayca takip edilebiliyor. Eskiden video içeriklere erişmek bugünkü kadar kolay değildi ve bu da insanların video içerikleri bugünkü kadar yoğun kullanmasını engelliyordu. Ancak bugün durum bunun tam tersi ve video içeriklere erişmek oldukça kolay. İnternet iletim teknolojilerinde yaşanan gelişmelerle birlikte bugün telefonlarımızın mobil verisini kullanarak video izleyebiliyoruz.

Bu durum da sosyal medya platformlarında mümkün olduğunca video içerikler paylaşmamızı ve hatta takipçi sayımız arttıkça takipçilerimizle canlı yayınlar açarak etkileşim kurmamızı gerektirecektir.

Video içerik paylaşırken canlı yayın dışında kendi profilinizde paylaşacağınız içeriklerde şu noktalara dikkat etmelisiniz:

⦁ Paylaşacağınız videoyu mümkün olduğunca kaliteli bir cihaz ile çekin. Ancak çektiğiniz videoyu ilgili platforma yüklerken kaliteyi bozmadan ⦁ video boyutu küçültme işlemi gerçekleştirerek yükleyin. Bu şekilde yükleyeceğiniz videolar ilgili sosyal medya platformunda yayınlama ve daha rahat izlenme açısından daha sağlıklı olacaktır. Belirttiğimiz makaleden bu işlemin nasıl yapılacağının detaylarını öğrenebilirsiniz.
⦁ Videolarınızı mümkün olduğunca kısa tutmaya çalışın. Videoda vereceğiniz mesajı doğrudan iletin. Zira artık kimse sosyal medyada gördüğü videoları uzun süreler izlemek istemiyor. Bu nedenle paylaştığınız videonun mümkün olduğunca kısa olmasına gayret edin.
⦁ Kullanıcıların ilgisini çekebilmek için ilk birkaç saniye çok önemlidir. Bu nedenle videolarınıza çarpıcı bir giriş yapmaya gayret gösterin. Kullanıcının videonun devamını izlemesini sağlayacak en önemli noktayı videonun girişinde belirtirseniz kullanıcının videonuzun devamını izlemesini sağlayabilirsiniz.
⦁ Altyazıları kullanın. Sosyal medyada özellikle Twitter ve Instagram’da kullanıcıların zaman akışında karşılarına çıkan videolar bu platformların varsayılan ayarlaması olarak sessiz bir şekilde çıkar. Dolayısıyla sosyal medyada paylaşacağınız videolarda altyazılardan muhakkak faydalanın. Bazı durumlarda kullanıcılar, altyazısı olan videoyu sesini hiç açmadan dahi izleyebilir. Bu sayede siz de videonuzu doğrudan kullanıcı ile altyazı kullanarak buluşturmuş olursunuz.

Görsel paylaşımlarda dikkat edilmesi gerekenler

Sosyal medyada en çok ilgi çeken paylaşımlarda ikinci sırada görsel paylaşımlar gelir. Video ve görsel paylaşımlar o kadar önemlidir ki sadece bu iki tip paylaşım için kurulmuş dünyanın en çok ziyaret edilen sosyal medya ağları Pinterest ve Instagram vardır.

Yapılan istatistikler de görsel içeren paylaşımların sadece yazı barındıran paylaşımlara göre 650 kat daha fazla etkileşim aldığını göstermiştir. Bu nedenle sosyal medyada var olmak istiyorsanız görsel paylaşımlara ciddi önem göstermelisiniz.

Tabii ki içeriklerinizi görsel olsun ama ne olursa olsun mantığıyla görsellerle süslemek doğru değildir. Her şeyden önce eğer elinizde imkan varsa kendi orijinal veya çeşitli fotoğraf düzenleme uygulamaları ile üretilmiş görselleri kullanmanız çok yararlı olacaktır. Kendi çektiğiniz ve internette sizden başka kimsede yer almayan konuyla alakalı görseller her zaman için en iyisidir.

Ancak uygulamada çoğu zaman bu şekilde olmaz. Sosyal medyada var olmak için her gün paylaşım yapmak gerekiyor ve her gün paylaşım yapmak için de her gün orijinal görsel oluşturmak çok da mümkün olamıyor. Bu noktada stok görsel siteleri imdadınıza yetişebilir. Bunların ücretli olanlarını tercih etmeniz daha iyi olsa da ücretsiz stok fotoğraf siteleri de işlerinizi o an için kolayca halletmenizi sağlayacak kadar çok materyali bünyesinde barındırır. Ancak burada sizin kullandığınız görseli internette kullanabilecek sizden başka internet sitelerinin olacağını da gözden kaçırmayın.

Buraya kadar mümkün mertebe sosyal medyada içerik paylaşımının görsellik açısından püf noktalarını aktarmaya çalıştık. Elbette konu bu kadar basit değil ve çok geniş bir alan. Ancak bizim buradaki amacımız en azından konunun ne kadar önemli olduğunu görebilmeniz ve sosyal medya profillerinizi buna göre oluşturmaya çalışmanız.

Şunu asla unutmayın! Artık herkes sosyal medyada. Ancak işini doğru yapanlar rekabetin çok üst düzey olduğu bu piyasada varlığını sürdürebiliyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz