Ana Sayfa Genel SÖZLEŞME ÖZGÜRLÜĞÜ İLKESİ NEDİR? SÖZLEŞMELERİNİZİ ÖZGÜRCE YÖNETİN

SÖZLEŞME ÖZGÜRLÜĞÜ İLKESİ NEDİR? SÖZLEŞMELERİNİZİ ÖZGÜRCE YÖNETİN

Sözleşme; belli bir hukuki sonuca yönelik en az iki tarafın karşılıklı ve birbirine uygun olarak açıklamalarda bulunmaları ile meydana gelir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın “Herkes, dilediği alanda çalışma ve sözleşme hürriyetlerine sahiptir.” maddesi ile sözleşme özgürlüğü ilkesi güvence altına alınmıştır. Bireylerin hukuki sınırları aşmadan diğer kişiler ile kuracağı ilişkilerdeki hukuki sınırları belirleme özgürlüğü vardır. Bununla birlikte sözleşme özgürlüğü ilkesi, kişilere sınırsız bir özgürlük vermez. Sözleşme özgürlüğü kamu yararı söz konusu olduğu durumlarda sınırlandırılabilir ve hukuka, ahlaka, kamu düzenine ve çeşitli kişilik haklarına aykırı sözleşmeler gerekli yaptırımlar ile karşılaşır.  Peki, sözleşme özgürlüğü ilkesi nedir? Sözleşmelerinizi özgürce yönetebilmek için gelin bu kavramı daha yakından inceleyelim.

Sözleşme Özgürlüğü İlkesi Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 48. maddesi “herkesin çalışma ve sözleşme hürriyeti” olduğundan söz eder. Bu madde kişilerin sözleşme haklarının da güvence altına alındığını gösterir.  Sözleşme özgürlüğü ilkesi, tarafların kendi aralarında sözleşme yapıp yapmama özgürlüğünü kapsar. Hiçbir kimse istemediği bir sözleşmeyi yapmaya zorlanamaz ve diledikleri şekilde sözleşme yapma hakkına sahiptir.

Sözleşme özgürlüğü ilkesi; sözleşme yapma ya da yapmama, kurulmuş olan bir sözleşmeyi sona erdirme ve değiştirme, sözleşmenin diğer tarafını belirleyebilme, sözleşmenin tipini ve içeriğini belirleyebilme ve sözleşmenin şeklini belirleyebilme özgürlüğü olmak üzere farklı şekillerde karşımıza çıkabilir.

Sözleşmeyi Sona Erdirme ve Değiştirme Özgürlüğü

Sözleşme özgürlüğü ilkesi farklı şekillerde kendini gösterebilir. Sözleşmeyi sona erdirme ve değiştirme özgürlüğü de bunlardan biridir. Sözleşme özgürlüğü ilkesinin ardından sözleşmeyi sona erdirme ve değiştirme özgürlüğüne değinebiliriz. Sözleşme özgürlüğü ilkesi ile taraflara diledikleri durumlarda sözleşmeyi sona erdirme ya da değişiklik yapma hakkı sunar. Sözleşmeyi sona erdirme ve değiştirme özgürlüğü sözleşmenin bir kısmını ortadan kaldırma, sözleşmeyi tamamen sona erdirme, sözleşmeye yeni eklemelerde bulunma ya da sözleşmede düzenlemeler yapma şeklinde kendini gösterebilir.

Jetlexa İle Sözleşmelerinizi Güvence Altına Alın!

Gün geçtikçe hızla gelişen teknolojik gelişmeler iş yaşamı başta olmak üzere hayatımızdaki birçok alanda kolaylaştırıcı etkisi ile kendini göstermektedir. Jetlexa ile yeni nesil hukuk teknolojisiyle tanışarak sözleşmelerinizi dijital ortama taşıyabilir ve tüm süreci güvenle yürütebilirsiniz. Sözleşmelerinizi kapsayan tüm süreçleri tek bir platform üzerinden görebilir ve verilerinize tek tuşla kolayca ulaşabilirsiniz. Gerekli durumlarda kolayca ulaşabileceğiniz verilerinizi raporlama ve veri analizi yapmaya da imkan sunmasıyla iş süreçlerinden alınacak verimliliği de en üst noktaya taşıyabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz