Ana Sayfa Genel 1 Bitcoin kaç TL’dir?

1 Bitcoin kaç TL’dir?

Hakkında pek çok bilgi duyduğumuz ancak hala tam olarak ne olduğunu anlayamadığımız Bitcoin fiyatında günden güne değişiklikler görülebilmektedir. Peki, 1 Bitcoin kaç TL (Türk Lirası) dır?

Bitcoin nedir?

Özel matematiksel sistematiğe oturtulmuş sanal para birimi olan Bitcoin, hiçbir devlet, merkez, borsa ya da resmi kuruluşlara bağlı değildir. İsmi ise son zamanlarda daha çok kripto para birimi olarak lanse edilmektedir. Merkez bankaları tarafından basılıp üretilmeyen bu kripto paraların içerisinde en popüler olanı şüphesiz ki Bitcoin’dir. Bu platformun hayatımıza girmesi 2008’deki ekonomik kriz sonrasında yapılan çalışmalar ile birlikte 2009 yılını bulmuştur.

Satoshi Nakamoto takma adı ile bilinen bir kişi ya da kişiler tarafından geliştirilen Bitcoin, temelinde geliştirilmiş bir teknoloji ve kendi protokollerini barındırıyor. Bu yönetmenlik dahilinde Bitcoin kripto para biriminin üretilebileceği en yüksek miktar 21 milyon adet Bitcoin olarak belirlenmiştir. Bu para biriminden üretebilmek için de satın alabilmek için de yapılması gereken kimi matematiksel hesaplamalar, şifrelemeler, sanal cüzdan oluşturma gibi kaideler bulunmaktadır.

Bitcoin Fiyatı İçin Tıklayın

Bitcoin üretmek isteyen kişiler, takip edeceği tüm adımları, yapacağı işlemleri Blockchain ismi ile bilinen Bitcoin platformunda gerçekleştirmek zorundadır. Farklı işler için de kullanılabilen bu platform bugün daha çok Bitcoin ile anılıyor. Burada üretilen tüm Bitcoin’lerin sisteme girişi yapılır, zincir yapıya eklenir ve bundan sonraki tüm adımları kullanıcılar tarafından takip edilebilir olur.

KİMLER BİTCOİN ÜRETEBİLİR?

Temeline baktığımızda aslında isteyen herkes Bitcoin üretimi yapabilir. Ancak, günümüzde değişen ve gelişen sanal para dünyası bu konuya birkaç ‘ama’ ekliyor. Şöyle ki; bilgisayar sahibi olan herkes gerekli yazılımı indirerek bu üretime ortak olabilir. Bu üretim sürecine genel olarak mining yani madencilik denilir. Ama Bitcoin’in giderek büyümesi, onu cazibeli bir hale getirdi. Arıtk günümüzde Çin merkezli büyük yatırımlar alan onlarca firma Bitcoin üretimi yani Bitcoin kazma işlemi yapabiliyor.  Bu da demek oluyor ki bireysel olarak üretim yapmak, bu firmaların karşısında hem mantığını yitiriyor hem de kar oranını…

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz