Ana Sayfa Teknoloji 3D TEKNOLOJİSİ VE 3D YAZICILAR HAKKINDA

3D TEKNOLOJİSİ VE 3D YAZICILAR HAKKINDA

Üç boyutlu yazıcılar, üç boyutlu olarak çizilmiş olan nesnelerin veya şekillerin plastik malzemeleri ile oluşan şekilleridir. Yani üç boyutlu bir çizim yapmışsak ve eğer onu somut bir şekle dönüştürmek istiyorsak bunu 3 boyutlu yazıcılar ile dönüşümlerini sağlarız.

 

3 boyutlu yazıcılar ile hayalinizdeki tasarımları somut ve elle tutulur bir nesneye dönüştürmek istiyorsanız ise bu teknolojinin faydalı olacağını düşünmekteyiz. Yani bu teknoloji sayesinde hayalinizde tasarımını gerçekleştirdiğiniz şekli mükemmel bir şekilde çıktısını sağlamaktadır.

 

Robot, heykel, takı uçak motor ve gövde parçalarını, otomobil vb. yani aklınıza gelebilecek her türden ürünü bu teknoloji sayesinde gerçek bir boyuta taşıyabilirsiniz. Yani çıkan haberlere göre bu teknolojinin pek yakında insan vücuduna nakledilmek istenen yapay organları bile üretebilme özelliğine sahip olması. Bu teknoloji hem kişisel hem de tıbbi yönden de fayda getireceği savunuluyor. Bu teknoloji aslında 80’li dönemlerden bu yana geliştirilerek kullanılmaktadır.

Yangın kullanımı olarak bilinen “fused deposition modeling” tekniği ile çalışmakta olan cihazlarda genel anlamda 3D sistemli yazıcılar kullanılmaktadır.

3d-yazicilar-2

3D sistemli yazıcılarda öncelikle oluşturmak istediğiniz şeklin 3D olarak çizimini yaptıktan sonra bu çizime belli bir ölçü ve nasıl bir çıktı boyutunu istediğinizi sistem üzerinden onayladıktan sonra işlemleri başlatıyorsunuz. 3D çizimi için birçok program mevcuttu başta Google Sketchup ve FreeCad gibi ücretsiz yazılımlar üzerinden bu ihtiyacınızı rahatlıkla giderebilir sistem üzerinden yazdırabilirsiniz.

 

3D yazıcılar sisteminde çıktıların oluşması için birkaç malzeme kullanılmaktadır. Bu malzemeler; ABS, PLA gibi termoplastik tarzı malzemeler kullanılmaktadır. Termoplastik, yapacağınız şekli bu madde üzerinde dizayn edip, bu madde eriyip sizin istediğiniz şekle bürünüyor.

3D yazıcı sistemi son 10 yıldır epey popüler hale gelmiştir.

1 Yorum

  1. eleştirinizi yaparken gere7ek ismzniii ve mailinizi kullansaydınız daha iyi olurdu.İkinci olarak ben yazımda cloud computing kf6tfcdfcr şf6yledir bf6yledir diye bişi de demedim. Sadece normal bir makina ile cloud fczerinde yapmış olduğum disk testlerininin sonucunu paylaştım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz