Ana Sayfa İnternet Apple Search Mı Geliyor ?

Apple Search Mı Geliyor ?

Teknoloji dünyasının iki devi olarak Apple ve Google arasındaki yarışı hepimiz biliyoruz. Sürekli çekişme halinde olan bu iki şirket arasında son hamleyi Apple mı yapacak ? Bilindiği üzere Android ve iOS arasındaki rekabet her geçen gün alevlenerek devam etmekte ve bu durum biz kullanıcıları teknolojik gelişmeler açısından sevindirse de sürekli üretim halinde olmaları sebebiyle maddi açıdan üzmekte.

Apple bu yarışı mobil işletim sistemi ile bırakmayıp Google’ın dev olduğu bir kategori olan Arama Motoru kategorisine taşımayı düşünüyor olabilir. Apple’ın verdiği iş başvuru ilanında kullandığı cümleler arama motoru geliştirdiğine kanıt niteliğinde. Özellikle, “Yüz milyonlarca kullanıcısı olan bir arama motoruna destek verecek proje menajeri cümlesinde açıkça belirtilen ifade ile Apple niyetini belli etmektedir.

İş başvurusu ilanında belirtilen diğer bir husus ise “Bilgisayarların ve mobil cihazların kullanımında yaşanacak devrimde rol oynayın” cümlesinde dikkat çekmektedir. Apple’ın deyimi ile bir devrimden söz edilmektedir. Bu devrim ise diğer cümle ile düşünüldüğünde Google’ın alandaki liderliğini yıkmakla alakalı olabilir. İlan başlığı ise aslında tüm bu konuşulanlara cevap niteliğinde. İlan başlığına Apple Search yazan yetkililer açık açık arama motoru için geliştirici aramaktadır.

apple-search-engine

Akıllarda soru bırakan ve karışıklığa yol açan tek sıkıntı ise paylaştığımız ilk cümledeki “Yüz milyonlarca kullanıcısı olan” tanımı. Apple genellikle satın alıp geliştiren konumunda değil sıfırdan üreten bir şirket konumunda. Önümüzdeki günlerde inanıyoruz ki bu konuya bir açıklama gelecektir ve sonuçlarını hep beraber göreceğiz.

3 YORUMLAR

  1. Başarısız olurlar diye düşünüyorum. Yandex’e bir şey olmaz da -Rusya’ya girmesi zor olduğu için- olan Bing’e olur bence. Google’u katmıyorum bile.

  2. Başarısız olurlar diye düşünüyorum. Yandex’e bir şey olmaz da -Rusya’ya girmesi zor olduğu için- olan Bing’e olur bence. Google’u katmıyorum bile. Zira Google ülkelere göre hem yerel hem global bir şirket. Google’a rakip olmak için Facebook gibi devlerle işbirliği yapması gerekir bence. Site çok güzel. Başarılar.

  3. Ah Apple ah. Güzel haberler tabi bunlar, iOS ve Android arasındaki rekabet işletim sistemlerini ne kadar ileri götürdüyse, yeni Apple Search ile Google arasındaki oluşacak rekabet de gerçekten bir ”devrim”e yol açacaktır. Sonuçta Apple teknoloji piyasasının kült firmalarından biri, Apple Search çıksa, dünyadaki tüm Apple damgalı cihaza sahip olanlar bir bakıp çıkacaktır Apple Search’e. İşte, ilk buluşmada Apple’ın çok sağlam müşteriyi tutması gerek, yani Apple Search’e bakan adam, ”hımm, güzel olmuş aslında, fena değil” diyerek bir daha kullanma potansiyelini barındırmalı. Sonuçta ortada Google var, bu işin Godfather’ı, babası, herkesin güvendiği saydığı sevdiği bir motor. Apple’ın işi zor, biraz da kendi cihazlarında, ”Apple Search kullanmak ister misiniz?” diye sorarsa potansiyel müşteri deneyebilir, ama bunu da Bing gibi abartmamalı, her 10 dk’da bir sormamalı, antipati yaratmamalı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz