Ana Sayfa Sosyal Medya Instagram’da Video Yeniliği

Instagram’da Video Yeniliği

En popüler sosyal medya sitelerinden olan Instagram, son zamanlarda verdiği kararlar ile kullanıcı sayısında kayda değer bir kayıp yaşamıştı. Spam hesap diye nitelendirilen sahte hesapları kapatan Instagram’ın kullanıcı sayısı, belki sosyal medya siteleri arasında başarıyı yakalayamamış tek site olan Google+‘tan daha da azalmıştı. Yaptığı bu değişiklik ile önemli olanın kullanıcı sayısı olmadığını gösteren Instagram kullanıcılarının başına ilerleyen zamanlarda dert açabilir.

Sözü edilen yenilik hali hazırla kullanılan fakat dikkat çekmeyen bir özellik aslında. Loop diye tabir edilen sürekli video oynatma seçeneği Vine ve Facebook‘ta olduğu gibi nihayet Instagram‘a da geldi. Artık kullanıcılar paylaşılan videoyu geçmediği sürece videoyu izleyebilecek. Bu durumun kötü amaçlı kullanımı elbette var. Örnek verilecek olursa en başta reklam içerikli yayınlar diyebiliriz.

Kullanıcıdan izinsiz başlayan ve sürekli tekrar eden videoları kapatmak için bir yol sunmayan Instagram, Facebook’a satılmasından sonra tamamen reklam odaklı düşünmeye başladı. İlk etapta kullanıcılar tarafından paylaşılan içeriklerde kullanılacak bu özellik yakın zamanda Instagram tarafından sunulacak reklam içeriklerinde de aktif olacak. Bu hareketi ile reklam konusunda büyük bir pay elde etmeyi amaçlayan Instagram yetkililerinin bu özelliği zorunlu kılmaları ise kullanıcıları tarafından hoş karşılanacak gibi görünmüyor.

instagram2-590x442

Şu an sadece Amerika’da aktif olan bu özelliğin ülkemize ve tüm dünya ülkelerine ne zaman yayılacağı ise tam olarak belli değil. İlerleyen dönemde sosyal ağların reklam konusunda reklam verene karşı en üst düzeyde geri dönüş sağlamak için bu tür değişikliklere gideceğini biliyoruz umarız ki kullanıcıyı göz ardı etmeden, zorunlu kılmadan yapılır bu tür değişiklikler.

1 Yorum

  1. Instagramdaki vidyo ozelligi tabiki guzel ve en iyiside vidyodaki ses acmak icin ikinci kez ekrana dokunma durumu bu ozellik musait olmadigimiz durumlarda beklenmedik seslerin duyulmasini engelliyor. Reklam olayina gelince Amerika gibi kapitalist bir ulkedeki isadami-isadamlarinin bunu yapmasi gayet dogal fakat bunun icin ayrica bir buton acip kullanicalarin sadece istedikleri alandaki reklamlari gormesini saglayabilir. Bolece kullanicilarida rahatsiz etmez hatta memnun eder.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz