Ana Sayfa İnternet BAKAN YILDIRIM’DAN 4.5G UYARISI

BAKAN YILDIRIM’DAN 4.5G UYARISI

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 4.5G teknolojisiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

4.5G olarak adlandırılan LTE-Advanced teknolojisi 00.01 itibarıyla hayatımıza giriyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, mobilde internet hızını 10 kat artıracak 4.5G için, “İnternete hızlı bağlanayım derken de dikkat etmek gerek, yoksa yüksek fatura ödemek kaçınılmaz olur” dedi.

2023’te, 4,5G’nin nüfusun yüzde 95’ini kapsayacak hâle geleceğini dile getiren Bakan Binali Yıldırım, 4.5G’ye her tarafta aynı anda geçilmeyeceğini söyledi. “Çekim gücü hızı peyderpey artmış olacak” diyen Binali Yıldırım, 4,5G hız artışının ekonominin daha fazla büyümesi ve kalkınma hedeflerinin daha kısa zamanda gerçekleştirilmesi açısından önemli bir adım olduğunu ifade etti.

4.5G ile ilgili sürecin geçtiğimiz yıl içinde hızlandığını ve  ihalesinin 26 Ağustos 2015’te gerçekleştiğini hatırlatan Binali Yıldırım, 3G’ye göre 10 kat daha fazla hız sunan 4.5G teknolojisiyle 5G’ye de bir adım atılmış olacağını söyledi.

4.5G neler getiriyor? 

3G, saniyede yaklaşık olarak 28 Mbps’lik bir hız sunarken 4.5G ile bu hız saniyede ortalama 375 Mbps olacak. Artan hız, belli büyüklüğe sahip fotoğraf, video ve benzeri dosyaları çok daha hızlı bir şekilde alıp göndermemizi sağlayacak. Ayrıca sesli görüşmelerin kalitesi de artacak.

Herkes 4.5G’ye geçmek zorunda mı? 

Hayır, 4.5G’ye geçme zorunluluğu bulunmuyor. 4.5G’ye geçişte onay şartı arandığı için, “Acaba ben de 4.5g’ye geçtim mi?”, “Acaba yüksek fatura öder miyim?” diye endişelenmeye gerek yok. İsteyen 3G isteyen 2G kullanmaya devam edecek.

Her yerde 4.5G’ye geçilecek mi?

Operatörler 1 Nisan 00.01 itibarıyla kullanıcılarına 81 ilde 4.5G hizmeti vermeye başlayacak ancak ilk etapta herkes 4.5G’ye bağlanamayacak. Bu anlamda nüfusun yoğun olduğu yerler, kırsal kesimlere göre avantajlı durumda. Ancak zaman içerisinde Türkiye’de 4.5G çekmeyen yer kalmayacak. İhale şartnamesine göre operatörler, yetkilendirmenin ardından 7 yıl içerisinde nüfusun yüzde 95’ini, 8 yıl içerisinde de tüm il ve ilçelerin nüfusunun yüzde 90’ını kapsama alanına almak zorunda.

4.5G’ye geçmek için ne yapılması gerekiyor? 

SIM kartınız eskiyse telefon operatörünüze başvurarak ücretsiz bir şekilde yenilenmesini talep edebiliyorsunuz. SIM kartınızın 4.5G uyumlu olup olmadığını, SMS yoluyla ya da operatörlerin web sitelerinden sunduğu hizmetlerle öğrenebilirsiniz. Kullanıcıların 4.5G hizmetinden faydalanabilmesi için 4.5G uyumlu akıllı bir cihaza da sahip olmaları gerekiyor. Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İşadamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi, 46 milyona yakın abonenin 4.5G uyumlu SIM karta geçiş yaptığını belirtti.

SIM kart değiştirenler dikkat

Gerçi birçok banka internet sitelerinin ana sayfalarından yaptıkları bilgilendirmelerle müşterilerine konuyla ilgili bilgi verdi ama 4.5G için SIM kart değiştiren aboneler, internet ve mobil bankacılık işlemlerinde sorun yaşayabilir. Çünkü bu uygulamalara giriş için kullanılan tek kullanımlık şifre tek bir SIM kartla eşleştiriliyor ve kartın değişmesi durumunda bu tek kullanımlık şifreler güvenlik gerekçesiyle gönderilmiyor. Böyle bir durumla karşılaşmamak için abonelerin, müşterisi oldukları bankaları araması, ATM’lerde ‘şifre işlemleri’ menüsündeki ‘SIM kart bloke kaldırma’ şeçeneğini seçmesi ya da direkt şubeden destek alması gerekiyor.

Kotaya dikkat

4.5G teknolojisiyle kullanıcılar internete 10 kat daha hızlı bağlanacağından kotalarını da daha hızlı tüketecekler. Kota aşımı da faturaları yükseltebilecek.

Şarjlarımız azalacak mı?

Alında şarj tüketimini kullanım alışkanlıkları belirleyecek. Yüksek hız ve kesintisiz video deneyimi, telefonunuzun şarj ömrünü az da olsa etkileyecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz