Ana Sayfa Genel Ekskavatör Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Ekskavatör Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Toprağın kazılması ve hafriyatın yüklenmesi gibi herhangi ağır bir yükün taşınması veya kaldırılması gibi işlerde kullanılan iş makinelerine ekskavatör denir. Kullanılacak işin özelliğine göre çeşitleri bulunan ekskavatörlerin iş niteliğine göre bazı küçük farklılıkları bulunmaktadır. Örneğin, bina yıkımlarında kullanılan ekskavatörler ile kazı çalışmasında kullanılan ekskavatörler arasında teknik açıdan bazı küçük farklılıklar bulunabilmektedir.

 

Genel olarak kaldırma ve kazı işlerinde, işin daha hızlı ve iyi bir şekilde yapılmasını sağlayan ekskavatörler, inşaat sektörünün gözdelerinden biridir. Hidrolik yağ basıncı ile çalışan bu iş makineleri, yer kazımı, bina yıkımı, ağır inşaat unsurlarının taşınmasında veya hafriyatın kamyon gibi taşıma araçlarına yüklenmesi gibi işlerde kullanılır. Aynı zamanda verimliliği yüksek olan bu iş makineleri, birçok valf sistemi, elektronik sensor, bobin ve hidrolik pompa düzenekleri gibi çalışma sistemine sahiptir.

 

Ekskavatörler Nerede Kullanılır?

 

Kazma, taşıma, yıkım, yükleme ve boşaltma gibi işlerin yoğun olduğu her alanda kullanılan ekskavatörler kendi aralarında ayrılsa da 2 ana grupta ayırmamız mümkündür.

 

  • Paletli Ekskavatör

 

Sık sık düzenleme ve kazı çalışmalarında kullanılan ekskavatörler 11 ton ağırlığa kadar çalışabilmektedir. Karayolu çalışmaları, peyzaj ve orman işleri gibi alanlarda ise mini paletli ekskavatörler kullanılmaktadır. Ayrıca belediyeler tarafından fen işlerinde ve küçük çaplı yüklemelerde sıkça kullanılan ekskavatörleri, fazla derinlik gerektirmeyen kazı çalışmalarında da sıkça tercih edilmektedir. Büyük karayolu ve hafriyat çalışmalarında orta boylu ekskavatörler kullanılırken 36 ile 90 ton aralığında  yer alan büyük ekskavatörler yıkım ve kıyı parçalarının sökülmesi gibi işlerde kullanılmaktadır.

 

  • Lastik Tekerlekli Ekskavatörler

 

Paletli ekskavatör arasındaki en önemli fark, lastik tekerlekli ekskavatörler çalışma alanına nakliye aracına gerek duyulmaksızın operatör kullanımı ile götürülebilmektedir. Bu sebeple lastik tekerlekli ekskavatörler uygun çalışma koşulları olduğu takdirde daha sık tercih edilmektedir. Lastikli tipli ekskavatörler kazım, yükleme ve taşıma gibi farklı çalışma alanlarında kullanılabilmektedir.

 

Kısaca ekskavatörler inşaat sektöründe yapım ve yıkım çalışmalarında, hafriyat taşımacılığında, altyapı ve çevre düzenleme çalışmalarında etkin bir şekilde kullanılan başlıca iş makineleridir.

 

Tüm özellikleriyle bir karşılaştırma yapabileceğiniz, kullanım alanlarına göre ayrılan  bütçenize uygun ikinci el ekskavatörler  için  https://www.truck1.com.tr/ ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz