Ana Sayfa Genel Düz Makine Ayak Çeşitleri

Düz Makine Ayak Çeşitleri

Düz makineler, yeni pek çok makine türü çıkmış olmasına rağmen hem tekstil sektöründe hem de küçük atölyelerde ve evlerde halen daha en yaygın kullanılan dikiş makinesi türüdür. Kullanımının kolay olması, bu makinelerin halen daha tercih sebebi olmasının en büyük nedenidir. Düz makina kullanılarak yapılan dikiş işlemlerini daha kolay hale getirmek için kullanılan çok sayıda aparat bulunmaktadır. Birbirinden farklı işlevleri yerine getiren bu aparatlar arasında düz makina ayakları ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Dikiş işleminin düz ve kusursuz olmasını sağlayan ayaklar, yapılacak işin niteliğine göre çeşitlilik göstermektedir. Bu yüzden de ayak seçiminde, yapılacak işin niteliğine uygun ayak seçmeye özen gösterilmelidir. Aksi halde iğne kırılması ya da yapılan dikişin istenilen kalitede olmaması gibi sorunlarla karşılaşma riski ortaya çıkmaktadır.

 

Çima Ayak

 

Düz makine aparatları arasında yer alan çima ayaklar, düz makinelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Süs dikişleri kategorisinde yer alan çima dikişinin yapılabilmesi için kullanılan bu ayak, kıyafetlerin kenar kısımlarına ince dikiş yaparken kullanılmaktadır. Boydan elbiseler, etekler ve çocuk kıyafetleri başta olmak üzere tekstil ürünlerinde kullanılan çima ayak, kenarlara 1mm kalınlığında dikiş yapılmasını sağlamaktadır.

Fitil Ayak

 

En işlevsel düz makina ayaklarından biri de fitil ayaklardır. Bu ayak ile fitil dikişi yapılmaktadır. Ayağın hemen altında yer alan boşluğa fitillerin yerleştirilmesini ve fitillere olabildiğince yakın dikiş yapılmasını sağlamaktadır. Hem ev tekstili ürünlerinde hem de normal tekstil ürünlerinde kullanılan fitil ayakların çok farklı çeşitleri bulunmaktadır.

 

Fermuar Ayak

 

Düz makineler ile yapımı en zahmetli olan dikiş türlerinden biri fermuar dikişleridir. Dikişin fermuara denk gelmesi hem fermuarın zarar görmesine hem de iğnenin kırılmasına neden olmaktadır. Fermuar ayak, dikişlerin fermuar şeridine en yakın noktadan yapılabilmesini sağlamaktadır. Bu sayede fermuarın zarar görmesini engellerken, aynı zamanda iğneyi de güvence altına almaktadır. Ayrıca fermuarların düz bir şekilde dikilmesine de olanak tanımaktadır. Ancak fermuar ayağı ile gizli fermuar dikişi yapılması doğru değildir. Bunun için gizli fermuar ayağı kullanmak daha doğrudur.

 

Kıvırma Ayağı

 

İnce kumaşlarda kenarların dikilmesi son derece zor ve emek isteyen bir iştir. Kıvırma ayağı kullanmadan bu işlemin yapılması hem daha fazla emek hem de daha fazla zaman gerektirmektedir. Bu ayak ile ince kumaşlarda hem düz hem de zikzaklı dikiş yapabilme olanağı bulunmaktadır. Kıvırma ayaklarının 3mm ve 6mm olmak üzere iki farklı çeşidi mevcuttur.

 

Düz Dikiş Ayağı

 

Düz makine ayakları arasında en sık kullanılanı düz dikiş ayağıdır. Hareket ettirilmesi zor, ağır kumaşlarda düz dikiş ayağını kullanarak sorunsuz bir şekilde dikiş yapabilme olanağı bulunmaktadır. Başlangıç düzeyinde düz dikiş yapanlar için büyük kolaylık sağlayan düz dikiş ayakları, düzenli dikiş yapmaya yardımcı olmaktadır. Düz dikiş ayakları ile farklı dikiş türleri denemek, iğnenin kırılmasına neden olabilmektedir. Düz makinelerde yapılmak istenilen her işlem için farklı ve uygun ayak kullanılması gereklidir. Aksi halde makinenin zarar görmesi ve dikişin kalitesiz olması gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır.

 

Bu kategoride yer alan düz makine ayak çeşitleri modellerini online alışverişin sağlamış olduğu avantajlar ile web sitemiz üzerinden şimdi sipariş edebilirsiniz. Üstelik kredi kartı ile yapacağınız ödemelerde 9 aya varan taksit seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz. Ayrıca web sitemizden yapacağınız 100 TL ve üzeri alışverişlerde kargo ücreti de tamamen tarafımızdan karşılanmaktadır. Daha fazla bilgi için 444 6 889 numaralı müşteri hizmetleri hattımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz