Ana Sayfa Genel Glukozamin Nedir ?

Glukozamin Nedir ?

Glukozamin, vücudumuzda doğal olarak var olan bir bileşiktir. Amino şeker olarak sınıflandırılır. Vücutta yapı taşı görevinde olup özellikle eklem kıkırdak gelişimi ve bakımında önemli rol oynar. İnsanlar glukozamini gıdalardan karşılayamazlar. Vücutta doğal olarak var olan glukozamin karides, ıstakoz, midye ve yengeç gibi kabuklu deniz canlılarında bulunur. Ayrıca mantar ve hayvan kemiklerinde de mevcuttur. Glukozamin nedir ? Glukozamin nasıl kullanılır? Konularında size yardımcı olacak pratik bilgileri sunacağız.

 

Glukozamin takviyesi genellikle sülfat formunda alınmaktadır. Eklem sağlığınız için kullanabileceğiniz bir gıda takviyesidir. Ayrıca osteoartrit rahatsızlığı ile mücadele için de kullanılmaktadır. Kapsül ya da toz olarak hazırlanan glukozaminin düzenli olarak kullanılması önemlidir. Kaslara enjekte şeklinde veya krem olarak uygulama alanları da vardır. Tabii ki bu kullanımların doktor kontrolünde ve dozunda gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Yapılan araştırmalar bileşenin birçok insan için güvenli olduğu yönündedir. Ne var ki vücuda takviye olarak alınan glukozamin sülfat bazı yan etkiler gösterebilmektedir. Olası yan etkiler; mide bulantısı, kusma, ishal, karın ağrısı şeklinde sayılabilir.

 

Glukozamin Faydaları Nelerdir?

Vücutta doğal olarak bulunan glukozamin nedir ? Bize hangi faydaları sağlar? Merakınızı gidermek adına bazı bilgileri sizler için derledik. Glukozamin kemik oluşumunda ve kıkırdak yapının onarılmasında yardımcı görev üstlenmektedir. Yapılan araştırmalarda kemik hücrelerinde enflamasyonu azalttığı görülmüştür. Bu bileşenin temel görevi eklemler arası dokuların sağlıklı gelişimidir. Bu sebeple glukozamin, sinovyal sıvı oluşumuna da katkı sağlar. Sıklıkla aratılan bir konu olan Glukozaminin kireçlenmeyi tedavi edici bir özelliği sabit değildir. Ancak geciktirmek adına kullanılabileceği yönünde düşünceler vardır. Spor ve egzersizler sonucu oluşan hasarlarda da tedaviye yardımcı olması açısından sıklıkla başvurulmaktadır. Yapılan çalışmalarda tespit edilen önemli bir husus da glukozamin sülfat takviyesinin insülin ve kan basıncı seviyelerini artırabildiği yönündedir. Özellikle tansiyon hastalarının bu konuya dikkat etmesi gerekmektedir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz