Ana Sayfa Teknoloji GOOGLE’ DE ÇALIŞMAK

GOOGLE’ DE ÇALIŞMAK

Google,   kariyer açısından herkesin çalışmak isteyeceği bir kurum. Hatta çoğumuzun hayalleri süsleyecek kadar büyük ve ulaşılmaz olarak değerlendirilmekte. Google sağladığı maddi imkânların yanında iş şartları açısından hiç de öyle iç açıcı bir ortama sahip değil. Çalışanların çoğu Google hakkında konuşmak konusunda men edilmiş. Çalışanların gerek iş yerinde ve gerekse dışarda hatta eşi ve çocuklarıyla dahi çalıştığı işin değerlendirmesini yapması yasaklanmış. Google çalışanları, işe başlamazdan evvel imzaladıkları, tek taraflı Google iş sözleşmelerinde en ufak bir bilgi sızıntısında kayıtsız ve şartsız işten çıkarılabilmeyi ve tazminat almamayı kabul ediyorlar.

ÇALIŞANLAR ŞİKÂYETÇİ

Geçenlerde Google departmanlarında çalışan bir ürün müdürü konu hakkındaki sıkıntıyı aşmak maksadıyla Mahkemeye dava açmış. Çalıştığı olumsuz koşullardan dolayı ruhsal ve fiziksel olarak yıprandığından bahsedip tazminat istemiş. Bunun yanında Google tarafında imzalatılan iş akdi sözleşmesinin eyalet yasalarına ve kanunlara aykırı olduğundan bahsetmiş.  Mahkemenin nasıl bir karar vereceği merakla bekleniyor. Buna karşın Google,  basına yaptığı açıklamada böyle bir durumun kesinlikle söz konusu olmadığını ve Google’ ye iftira atıldığını belitmiş.

Google çalışanlarına katılmak zorunda oldukları, kurum içi ispiyonlama programı uygulamakta. Programa dâhil olmayanlar ve bilgi paylaşmayanları ise cezalandırmakta. Şikâyet programında çalışanlar birbirleri hakkındaki önemli bilgileri Google ile paylaşmak zorunda bırakılıyorlar. Bilgi vermeyen veya yanlış bilgilendirmede bulunanlar ise maddi cezaya çarptırılıyor hatta işten bile atılabiliyor.

GOOGLE İTİBAR KAYBEDİYOR

Gerçekten de ulaştığımız bu bilgiler kanıtlanırsa Google’ nin büyük bir itibar kaybetmesi söz konusu olabilir. Yakın zamanda gün yüzüne çıkacak gerçekler ışığında gelişmeleri değerlendirecek olursak, Google Hisselerinin borsada değer kaybetmesi normal bir gelişme olacaktır. Google Şirketi, bu insanlık dışı uygulamasıyla disiplini sağlaya dursun, ummadığı durumlarla karşı karşıya kalabilir. Rakip firmaları Microsoft ve Apple bu gelişmelere elbette kayıtsız kalmayacaklar. Konunun aydınlığa kavuşması ve doğrulanması hatta belki de Google’ nin mahkemelerce cezaya çarptırılması için ellerinde geleni mutlaka yapacaklardır. Elbette Google’ nin itibar kaybetmesini kendi lehlerinde avantaja çevirmeleri pekâlâ mümkün.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz