Ana Sayfa Bilim Teknik GOOGLE TEKNOLOJİ ADINA SINIR TANIMIYOR

GOOGLE TEKNOLOJİ ADINA SINIR TANIMIYOR

Google  Teknoloji adına sınır tanımıyor. Google Waymo aracını piyasaya sürdü. Test sürüşlerinden tam not alan araç tamamen  sensör sistemiyle insansız ve sürücüsüz olarak kullanılabilmekte. Paten olarak Alphabet firması üzerinden satışı yapılacak. Waymo aracına uzun yıllardır geliştirilen Google teknolojisi içinde en harika ürün gözüyle bakılıyor.

Test sürüşü bundan 2 yıl önce gerçekleşmiş olmasına rağmen kamuoyuyla yeni paylaşıldı. Araçla test sürüşünü görme engelli Steve Mahan gerçekleştirdi. Waymo teknolojisi yeni yöneticisi
John Krafcik,  geliştirilen insansız araç teknolojisinin kusursuz bir şekilde başarıya ulaştığını ifade etti. Krafcik yaptığı açıklamada Waymo Teknolojisi, dünya üzerinde tüm araçlarda kullanılabilecek kadar değerli bir gelişmedir dedi. Ayrıca çok faydalı ve yararlı olabileceğinden bahsetti.

GOOGLE WAYMO NEDEN SATIŞA SUNULMADI

Google Waymo Aracı test sürüşlerinden geçmesine rağmen halen ticari olarak satışa sunulmuş değil. Google ticari konuda hevesli olsa da yaşanabilecek olası aksilikler ve gelebilecek olumsuz tepkilerden dolayı satış konusunda henüz aceleci olmayacağını açıkladı.  Ayrıca insansız araç teknolojisinin gelişim aşamasının hala başında olunduğunu ve daha geliştirilmeye ihtiyacı olduğundan bahsetti. Bilindiği gibi Tesla ve Apple şirketleri önceden, navigasyon ve sensörle çalışan sürücüsüz araç piyasaya sürmüşlerdi. Bu Amerikan şirketleri,  araçlarını gerçek yollarda sürüş deneyimine hazırlıyorlar ve kısa zamanda da piyasaya sürecekler.

GOOGLENİN SÜPRİZLERİ BİTMEYECEK GİBİ

Google’ nin sürprizleri bitmeyecek gibi Google, geliştirdiği bir nevi yapay zekâ ürünü olan bu araçların üretim modelinden yola çıkarak, teknolojisini başka mecralarda kullanabilir. Daha fazla kitleye ulaşacak ve üretim masrafı düşük teknolojilere yönelebilir. Krafcik ’ in açıklamaları da bu yönde. Ayrıca verilen demeçlerden anlaşılacağı üzere Google teknolojisi, gelişmek için daha sade ve kullanışlı alanlara yönelecek gibi. Waymo teknolojisi gelişimi ve araç üretiminde Google’ nin diğer şirketlerle birlikte çalışacağı hususunda da net bir görüşe rastlanmadı.  Birçok şirketin üretim ve patent konusunda Google’ ye teklifte bulunduğu fakat Google nin Waymo Otomobil üretim hakları ve satışı için gelen teklifleri reddettiği söyleniyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz