Ana Sayfa Bilim Teknik Hayatımıza Girecek 6 Teknolojik Yenilik

Hayatımıza Girecek 6 Teknolojik Yenilik

Teknolojinin gelişimini dikkate aldığımızda yapılan yenilikler bizi hayrete düşürmekte. 2015 yılında hayatımıza girmesi düşünülen gelişmeler ise ” teknoloji bu kadar gelişti mi ? ” dedirtecek türden.

Cep telefonlarından televizyona, gözlüklerden gündelik yaşama kadar hayatımızın her alanında içli dışlı olduğumuz teknoloji gün ve gün boyut olarak küçülmekte ve bu fiziki değişime karşılık özellik ve performans olarak devleşmektedir.

Büyük ihtimal bu sene içerisinde karşılaşacağımız yenilikler ise şöyle;

1 – Esnek Batarya

Imprint Energy isimli şirketin üretimi için 6 milyon Dolar fon aldığı bu bataryalar, giyilebilir teknolojik ürünlerde de kullanılacak. Vücuda yerleştirilebilecek ürünlerde de kullanılması düşünülen bataryaların esnek yapısı sayesinde herhangi bir hareket kısıtlamasına sebep olmayacağı düşünülmekte.

2 – Renk Körlerine Televizyon

Spectral Edge isimli şirketin 2013 yılında çalışmalara başladığı Eyeteq Tv projesi bu sene sonlanacak gibi görünüyor. Yeşil, amber ve kırmızı renkli görüntüler konusunda sorun yaşayan kullanıcılara yardımcı olmayı hedefleyen proje renk körü olmayan için yayın akışı sırasında renkleri kare kare değiştirerek görüntüde bozulma olmamasını sağlamayı düşünüyor.

3 – Akıllı Gözlük

Görme engelli bireyler için tasarlanan ve geliştirilen bu gözlüklerin çıkışı Google Glass‘a dayanmaktadır. Her ne kadar ilham alsa da Google Glass’a benzemeyen akıllı gözlükler görselliği dönüştürerek görme engellerinin görmesini sağlamakta.

Işık ve hareketleri fark etmekte sorun yaşayan kişiler için tasarlanmış gözlükler görüntünün, kullanacağı yansıtıcı teknolojisi sayesinde pusula ve GPS sistemi ile uzaklığını hesaplayarak ekrana yansımasını sağlıyor.

4 – Düşünce Kayıt Sistemi

pentagon-beyin-okumak-icin-70-milyon-dolar-ayirdi_843352_720_400

İnsan aklından geçen düşüncelerin okunup kayıt edilmesini amaçlayan Millenium Magnetic Technologies şirketi, aldığı fon ve testlerde gösterdiği başarı ile bu işlemi gerçekleştirmeye adım adım yaklaşmakta.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz