Ana Sayfa Bilim Teknik İlk Hard Disk Nasıldı?

İlk Hard Disk Nasıldı?

Verilerin kalýcý olarak saklandýðý depolama birimidir harddisk. Son zamanlarda hard diskler o kadar küçük boyutlarda üretiliyor ki, yeni modeli çýktýðýnda þaþýrýyoruz. Ýlk hard disk nasýldý sizce?

Verilerin kalýcý olarak saklandýðý depolama birimidir harddisk. Son zamanlarda hard diskler o kadar küçük boyutlarda üretiliyor ki,  yeni modeli çýktýðýnda þaþýrýyoruz. Ýlk hard disk nasýldý sizce?

Verilerin kalıcı olarak saklandığı depolama birimidir harddisk. Son zamanlarda hard diskler o kadar küçük boyutlarda üretiliyor ki,  yeni modeli çıktığında şaşırıyoruz.

İlk hard disk nasıldı sizce?

Düşünebileceğiniz üzere, ilk üretilen ürünler her vakit normal boyutlarından çok daha büyük, ağır ve fiyatlı olmaktadır. İlk üretilen bilgisayar bir oda büyüklüğündeyken aynı şekilde ilk üretilen hard disk de hemen hemen bir oda büyüklüğünde.

İlk hard disk, 1956 seneninde IBM tarafından üretilmiştir. Hemen peşinden ilk ticari bilgisayarının üretimini yapmıştır. Bu ürettiği harddiskin modeli “305 RAMAC, Ağırlığı 1,5 Ton, Kapasitesi 5 Mb “. Şuan bize ne kadar uçuk geliyor  bu rakamlar. Şimdiye dek 1,5 ton hard disk gördünüz mü, veyahut inanabiliyor musunuz böyle bir şey olduğuna. Bu kadar büyük, ağır bir hard diskin de yalnızca 5 mb belleği var. Evet yanlış görmüyor, duymuyorsunuz. Şu an cebinizde taşıdığınız flash hafıza dahi 8 Gigabyte iken onun belleği 5 Mb. Bu 305 RAMAC ise aylık 3.200$’dan 1957 seneninde kiralanmıştı. Satış ücreti ise 160.000$ olan bu üründen 1961 seneye kadar toplamda 1000 adet çıkmıştır fabrikadan. O zamanlar kargo uçağına bile zor sığan bu harddisk üretilen ilk hard disktir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz