Ana Sayfa İnternet İnternetsiz Bina Olmayacak

İnternetsiz Bina Olmayacak

İnterneti şuan dünyanın temeline koyabilir, elektrik ve su gibi ihtiyaçlar ile aynı sınıfta düşünebiliriz. Neredeyse her işimizi ve ihtiyacımızı giderdiğimiz bir yer haline gelen internete karşı ülkemizde ki en sevindirici haber Kalkınma Bakanlığı’ndan geldi.

Kalkınma Bakanlığı koordinasyonunda tasarlanan 2015-2018 Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı’nda internet için altyapının zorunlu olması konusunda çalışmalar başlatılacak. Yeni inşa edilen binalar için geçerli olması düşünülen projeye göre internet konusunda bazı standartların oluşturulup binanın yapım aşamasında bu standartlara uymasına dikkat edilecek. İnternet altyapısının bina temelinde belirli bir yerinin olması fiber, ethernet, kablo TV gibi eklemelerde oluşacak maliyeti düşürmeyi amaçlamakta.

Devletin yetkili makamları tarafından kontrol edilmesi düşünülen bu proje ile hem altyapı oluşumdaki inşaat maliyetinin düşürülmesi hemde kullanıcılar açısından internet tercih yelpazesinin genişletilmesi düşünülmekte. Aynı zamanda proje kapsamına devlet daireleri, okul ve hastahanelerde dahil edilecek. Eski yapılar için her hangi bir gelişme olmazken yeni yapılarda bu alandaki maliyetlerin düşürülmesi, internet kullanımının artması ve haberleşmede kolaylık açısından oldukça olumlu bir proje gibi görünmekte.

Böylelikle ne tür internet kullanacağına elindeki fırsatlar dahilinde karar veren kullanıcılar fırsat yelpazesini daha genişletecek ve ekstradan inşaat işleri ile uğraşmak zorunda kalmayacaklar. Altyapının kaliteli bir şekilde oluşturması ile haberleşme alanında da masraflar kısılmaktadır. Her evde internetin olduğunu düşündüğümüzde sabit hatlara fazla gerek olmayacak.

100220151113028012957_2

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından denetlenecek çalışmalarda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Bilgi Teknoljileri ve İletişim Kurumu ile yerel yönetimler işbirliği yaparak olası olumsuzlukların da önüne geçilecektir. Bu proje ile fahiş fiyattan satılan internet paketleri daha da ucuzlayacak hemde eski altyapıdan dolayı oluşan internet sorunları en aza indirilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz