Ana Sayfa Sosyal Medya WhatsApp’a Sesli Arama Özelliği Mi Geliyor ?

WhatsApp’a Sesli Arama Özelliği Mi Geliyor ?

Günden güne gelişim gösteren ve başarılı bir şekilde yoluna devam eden anlık mesajlaşma uygulamalarından en popüleri WhatsApp’a sesli arama özelliği mi gelecek ? Magazin haberi kıvamında giriş yapmış olsak da şu bir gerçek ki WhatsApp sesli arama olarak bilinen VOIP özelliğini test etmeye başladı.

Kısa mesaj dönemini bitirerek GSM şirketlerine adeta savaş açan uygulamanın bir çok değişik versiyonu çıkmıştı. Bu versiyonlardan kastımız aynı sistemin geliştirilmiş hali olan uygulamalar elbette. Ülkemizde de büyük yatırımlar ile üretilen anlık mesajlaşma sistemleri sesli arama özelliğini aktif etmiş olsa da WhatsApp kadar popüler olamadıkları için ve mobil cihazlarda pek stabil çalışamadıkları için tercih edilmemekteydi.

Anlık mesajlaşma uygulamalarının atası olarak bilinen WhatsApp’ın internet altyapısını kullanarak sesli arama özelliği sunma çalışmaları hakkındaki iddia ise iPhoneItalia tarafından ortaya atılmakta. İddiaya göre WhatsApp iOS kullanıcılarına  v2.11.17.346 Beta sürümü ile VOIP özelliğini aktif etmiş. Bu öyle kuru kuruya ortaya atılmış bir iddia olmamakla birlikte bir adette görsel yayınlanmış.

whatsapp voip

Yayınlanan görselden anladığımız kadarı ile WhatsApp, sesli arama özelliğini aktif etmiş olabilir. Görselin sahte olup olmadığı tam olarak bilinmemekte fakat yetkililer eğer bu görseli görürse bizce sesli arama özelliğine el atmalı. Mesajlaşma GSM şirketlerinin sunduğu fiyatlar sebebiyle oldukça tuzlu. Anlık mesajlaşma sisteminin gelmesi ve internet kullanımının artması ile SMS paketleri ile müşteriye hoş görünmeye çalışan GSM şirketleri bu farkı konuşma ücretlerine ekleyerek oldukça pahalı bir iletişim sunmakta. Sesli arama özelliğinin de WhatsApp’a eklenmesi ile birlikte sıfır SMS ve minimum düzeyde dakika satın alarak internet paketini üst düzey tutabiliriz. Böylelikle sesli arama, mesajlaşma, görsel gönderme ve alma gibi konularda daha ucuza işlerimizi halledebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz