Ana Sayfa Bilim Teknik Kağıttan Gemi Yapımı

Kağıttan Gemi Yapımı

Kağıttan gemi yapımı, etkinlikler arasında kolay ve pratik olması nedeniyle en çok tercih edilenidir. Eğlenceli olmasının yanında, etkinlik aşamasında kullanılacak malzemenin masraflı olmaması ve sadece A 4 kağıdı ile pratik bir şekilde yapılabilmesi bu eğlenceli etkinliğin tercih edilmesine neden olmaktadır. Yapılması gereken, sadece A 4 kağıdını ustalıkla katlayarak şekillendirmek olacaktır.

Kağıttan gemi yapımı sırasında ilk etapta yapılması gereken 21,5 cm x 28 cm ebatlarında ki kağıdı ikiye katlamak olmalıdır. Kağıt yere dikey olacak şekilde sarılır ve köşeler birbirine doğru soldan sağa olacak şekilde katlanır. Yapım aşamasında istenilen her türlü kağıt kullanılabilmektedir. Köşeler katlandığında kat izlerinin oldukça düzgün olmasına dikkat edilmelidir.

Kağıttan gemi yapımı sırasında, kat izlerini belirgin hale getirmek için katlar üzerinden 3 ile 4 defa  üzerinden geçilmelidir. Katlanılan kağıt, açılır ve çevrilerek kat olmayan kısımdan katlanır ve belirgin hale gelmesini sağlayarak 3 ile 4 kez üzerinden geçilir. İşlem tamamlandığı zaman kağıt üzerinde iki adet iz olması gerektiğine dikkat edilmelidir.

 

İki katlı olan kağıdın yönü açılım yönünü doğru ayarladıktan sonra köşe için iz yapılan kısımdan alt tarafta 2,5 – 5 cm olacak şekilde boşluk bırakılmasına dikkat edilerek, köşeler birbirine doğru katlanır. Kat izlerini belirgin hale getirmek için birkaç kez üzerinden geçilir. Köşeler katlanınca alt tarafta kalan kağıtlar her iki yönde de yukarı katlanır ve üzerinden birkaç defa geçilir.

Elde edilen şekil görünüm olarak şapkayı andırmalıdır. Elde edilen şekilde ki köşeler modelin şekline göre kıvrılır. Şapka gibi veya bir üçgene benzeyen şekli ortadan katlayarak kare haline getirilir.

 

Altta kalan kanatlar yukarıya bakacak şekilde her iki tarafta ayrı ayrı kapatılarak birkaç kez üzerinden geçilir ve elde edilen şeklin üçgeni andırması gerektiğine dikkat edilmelidir. Elde edilen üçgen şekil, ortadan katlanarak kare haline getirilir ve iz için üzerinden geçtikten sonra her iki tarafından tutularak açıldığında kağıttan gemi yapımı tamamlanmış olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz