Ana Sayfa Teknoloji Kamyonlar Voltran oluşturdu

Kamyonlar Voltran oluşturdu

Kendi kendine giden araçlar konusunda hem otomotiv, hem de teknoloji dünyasında heyecan sürerken, son gelişmeler neticesinde yollarımızda otonom arabalardan önce kamyonları görme olasılığımız ciddi şekilde artmış durumda.

Eşya taşıma amacıyla bu yöntemin ne kadar verimli olduğunu göstermek içinse, geçtiğimiz haftalarda altı adet yarı otonom kamyondan oluşan bir konvoy, tüm Avrupa’yı gezdi.

Volvo, Scania ve Daimler gibi kıtanın en büyük kamyon üreticileri, Hollanda hükümeti tarafından organize edilen Avrupa Kamyon Konvoyu etkinliğine katıldı. Her araç kendi üretildiği ülkeden yola çıktı ve Rotterdam limanında buluştu.

Her biri Wi-Fi ile birbirine bağlı olan kamyonlar, bu iletişimlerinin verdiği güç sayesinde insanların güvenli bir şekilde yönetebileceğinden çok daha kısa takip mesafelerinde ilerleyebiliyor. En baştaki kamyon hızı ve rotayı belirlerken, diğerleri de onu takip ediyor ve oluşan akım sayesinde yakıttan tasarruf sağlanıyor.

Konvoy yaparak ilerlemenin yakıt tasarrufu ile uzun vadede karbon emisyonuna sağladığı katkının dışında, Avrupa’daki en sıkışık yollarda kamyonlar belirli bir hızda ilerlediği için trafik akışı da nispeten rahatlıyor. Hollanda hükümeti, bu etkinlik ile araç üreticileri, taşımacılık yetkilileri, lojistik firmaları ve araştırmacıları bir araya getirerek, çok daha güvenli ve sağlıklı olan otonom araçların bir an önce yollardaki yerini alması için çalışmaları hızlandırmayı amaçladıklarını belirtti.

Proje neticesinde Avrupa’daki devletler de otonom kamyon konvoylarının gelecekteki taşımacılık yöntemi olacağına ikna olursa, Unilever gibi şirketler Rotterdam limanından aldıkları malları Avrupa geneline dağıtmak için bu araçları kullanma testlerine başlayacak. Şu an için proje kapsamında DAF, Daimler, Iveco, MAN, Scania ve Volvo gibi üreticiler yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz