Ana Sayfa İnternet Yargıtay’ın Karar Organları Nelerdir?

Yargıtay’ın Karar Organları Nelerdir?

http://www.teknoplato.com/wp-admin/post-new.php

Yargıtay’ın karar organları Daireler-Hukuk Genel Kurulu-Ceza Genel Kurulu-Başkanların kurulları-Birinci Başkanlık Kurulu-Yüksek Disiplin Kurulu-Yönetim Kurulu olarak sınıflandırılırlar.

Yargıtay üyeleri Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca üye sayısının salt çoğunluğuyla ve gizli oyla seçilirler.

Yargıtay Genel Kurulunun belirlediği 5’er aday arasından Cumhurbaşkanı tarafından dört yıllığına Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı ve vekili seçilmektedir.

Kararların oy çokluğu esasına göre alındığı Yargıtay’ın Hukuk ve Ceza Daireleri bir başkan ve dört üyeden oluşurlar. 9 Ceza ve 15 Hukuk dairesi olmak üzere24 daireden oluşan Yargıtay Yüksek Mahkemesi temyize gönderilen adli mahkeme kararlarını inceler ve yeniden karara bağlar.

Yargıtay tarafından incelenen kararlar hakkında ilgili kişilerin bilgi sahibi olmasını ve Yargıtay Dosya Sorgulama yapmasını sağlamak üzere Adalet Bakanlığı tarafından internet ortamında vatandaşın online olarak kolayca  bilgi almasına ve dosya sorgulamasına olanak sağlamak amacıyla açılan sitede Yargıtay dosya Sorgulama yapabilmek için www.yargitay.gov.tr adresine girmek gerekiyor.

Ana sayfada açılan 4 menüden biri olan dosya sorgula menüsüne tıklandığında

Tebliğname sorgusu/Dosya İlam Sorgusu ve Duruşma Sorgusu menüleri ekrana gelir.

Dosya sorgulama yapabilmeniz için

  • Yargıtay Dairesi
  • Esas No bilgisi
  • Karar No bilgisi
  • TC Kimlik No bilgisi
  • Cüzdan Seri No bilgisi

Gibi bilgilere ihtiyaç var. Bilgileri doğru şekilde doldurduktan sonra “Sorgula” menüsüne tıklayarak sorgulama yapılabilir.

Yargıtay Dosya Sorgulama

Ulusal Yargı Ağı Projesi’nin (UYAP) ülkemizin internet alan her noktasında hizmete açılması ile birlikte vatandaşların mahkeme kapılarında bilgi almak için kuyruklar oluşturmasının önü kesilmiş oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz