Ana Sayfa Genel Kordiseps Kullanımı ve Faydaları

Kordiseps Kullanımı ve Faydaları

Dünyada nadir olarak bulunan mantar türlerinden biri olan kordiseps mantarı özellikle vücuda sağladığı faydalar ile ilgi görür. Hem yetişmesi hem de şekli ile merak uyandıran bu mantar Tibet, Napoli ve Çin gibi bölgelerde yüksek alanlarda yetişir. Yapı itibariyle paratik organizma olarak da bilinen bu mantar tırtılların üzerinde yaşaması sebebiyle tırtıl mantarı ismiyle de anılır.

 

Mantarın istenilen şekilde gelişmesi yalnızca yüksek bölgelerde mümkün olur. Belli bölgelerde ve yılın belirli zamanlarında yetişen bu mantar için özellikle 3800 metre yüksekliğe ihtiyaç vardır. Kolay bulunmaması, özel şekilde yetişmesi, zehirli olmaması gibi özellikleri sebebiyle kordiseps mantarı tüketilir.

 

Kordiseps Mantarının Faydaları Nelerdir?

Uzak doğu ülkeleri başta olmak üzere yüzyıllardır şifacı olarak bilinen kordiseps mantarı çok sayıda faydaya sahiptir. Kondisyon ve dayanıklılık sağlayan bu mantar diyabet ile mücadele eder. Solunum yolu enfeksiyonlarına karşı faydalıdır ve bağışıklığı ciddi oranda güçlendirmesi ile bilinir. Grip, öksürük, soğuk algınlığı gibi şikayetlere karşı etkilidir ve kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olur. Yüksek kolesterol, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları, hepatit B, astım, mesane enfeksiyonları, idrara çıkma problemlerinin çözümü için de korsideps mantarı tercih edilir.

Kordiseps Mantarı Özellikleri

Ender bulunması, çok sayıda hastalığa iyi gelmesi ve vücuda enerji vermesi kordiseps mantarının en bilinen özellikleri arasında yer alır. Sahip olduğu özellikler sebebiyle süper gıda olarak da ifade edilen bu mantar görüntü itibariyle kurutulmuş biber ile benzerlik gösterir. İsteyenler bu faydaları elde edebilmek için kordiseps içeren takviye edici gıda kullanabilir. Kapsül şeklinde üretilen bu gıdalar ilaç değildir ve yetişkinler için önerilir. Mutlaka çocukların erişemeyeceği yerlerde muhafaza edilmeli ve hamilelerin ya da emziren anneler kullanmadan önce doktora başvurarak gerekli onayları almalıdır.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz