Ana Sayfa Teknoloji Microsoft 2015 Yılı Mali Raporu

Microsoft 2015 Yılı Mali Raporu

2015 yılının mali raporlarına göre Microsoft, Nokia Lumia sebebi ile zarara uğramış durumda. 1 Ocak- 31 Mart dönemini kapsayan birinci çeyrek dilimine bakıldığı zaman Microsoft 21,7 milyar dolar gelir elde etmiş. Ayrıca geçen yıl aynı dönemle kıyaslandığı zaman şirket gelirlerinin %6 oranında artmış olduğu görülüyor.

2015 senesi ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıklayan Microsoft bu çeyrek için geçerli olan akıllı telefon ve özellikli telefon satış rakamlarını da paylaşmış durumda. Teknoloji dünyasının lider isimlerinden biri olarak görülen Microsoft’un bir süredir akıllı telefon pazarında Windows Phone 8 işletim sistemi için geliştirme çalışmalarına devam ettiği biliniyordu. Yazılım alanında elini güçlendirmek isteyen Microsoft’un bu bağlamda geçtiğimiz yıl içerisinde Nokia’nın cihaz ve servisler iş kolunu da satın aldığı görülmüştü.

Nokia‘nın cihaz ve servisler iş kolunun satın alınmasından sonra Microsoft markasıyla Lumia akıllı telefonları sunmaya başlayan firmanın özellikle giriş seviyesinde peş peşe sunmuş olduğu modellerle dikkat çektiği görüldü. Ayrıca çok yakında sunmaya hazırlandığı üst seviye amiral gemisi Lumia 940’ın da büyük bir merakla beklenildiği biliniyor.

Geriye dönüp bakıldığı zaman Microsoft ilk olarak Lumia 535 duyurusunu gerçekleştirmiş, bunun ardından da Lumia 435, Lumia 532, Lumia 540 Dual SIM, Lumia 640 ve Lumia 640 XL modellerini gün yüzüne çıkarmış bulunmaktaydı. Ancak kamuoyu ve yatırımcılarıyla paylaştığı 1 Ocak ile başlayıp 31 Mart ile biten 2015 ilk çeyrek ve 2015 mali yılı 3. çeyrek finansal raporlarına bakıldığı zaman 8,6 milyon Lumia modeli satıldığı görülüyor.

Microsoft tarafından açıklanan raporda belirtilen bu rakam geçtiğimiz yılın aynı dönemine nazaran %6 oranında artış olarak karşımıza çıkıyor olsa da bir önceki döneme bakıldığı zaman oranında bir düşüş yaşandığı görülüyor. Lumia satışlarından Microsoft’un bu dönemde 1,4 milyar dolar gelir elde ettiği görülüyor olsa da bu rakamın da geçtiğimiz yılda aynı dönem raporlarına bakıldığında oranında düşüş yaşandığını gösterdiği görülüyor.

Microsoft tarafından açıklanan raporlara bakıldığında göze çarpan bir diğer nokta da firmanın aynı çeyrekte 24,7 milyon adet özellikli akıllı telefon gerçekleştirmiş olmasına rağmen bu rakamın da geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre daha düşük olduğu konusudur. Bu da Lumia’nın Microsoft’a zarar ettirdiğini gösteriyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz