Ana Sayfa İncelemeler Mutlaka Bilmeniz Gereken 8 Skype İpucu

Mutlaka Bilmeniz Gereken 8 Skype İpucu

Skype Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2003 yılında kurulduğu tarihten itibaren Skype tüm dünyada en popüler iletişim araçlarından birisi haline gelmiştir. Her an milyonlarca insan hiçbir ücret ödemeden metin mesajları gönderebilmekte ve sesli ya da hem sesli hem görüntülü görüşme yapabilmekte. Üstelik istediğiniz telefon numarasını çok küçük bir ücret karşılığında aramanız bile mümkün.
Android cihazlarda standart olarak gelen Google Hangouts’a rağmen hala en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olan Skype’ı aşağıda verilen 8 ipucu ile çok daha efektif bir şekilde kullanabilirsiniz.

Skype liste yedeği almak

Skype liste yedeği almak

Hesaplarınız arasında geçiş yapmak istiyorsanız tüm kişi listenizi tek seferde yedekleyip, diğerine geçirmeniz ya da saklamanız mümkün.
Bunun için ilk olarak Skype penceresinden kişiler -> gelişmiş -> kişileri dosyaya yedekle yolunu izlemelisiniz. Ardından Skype size .vcf uzantılı bir dosya oluşturur. Bu dosyayı yine aynı yerden ister başka hesaplara yükler, isterseniz de bilgisayarınızda saklarsınız.

Son mesajı düzenleme

skype Son mesajı düzenleme

Eminiz ki gönderdiğiniz bir mesajın ardından yanlış yazdığınızı fark etmişsinizdir ve doğrusunu yazıp tekrar göndermişsinizdir.
Fakat aynı metinin doğrusunu yazıp görüntü kirliliğine neden olmak yerine, değiştirmek istediğiniz gönderinin üzerine sağ tıklamanız ve düzenle demeniz de mümkün.

Geçmişi temizleyin ya da kaydedin

skype-gecmisi

Skype görüşme geçmişinizi istediğiniz zaman temizleyebilir ya da belli aralıklarla kaydetmesi için otomatik tanımlamalar oluşturabilirsiniz.
Skype geçmişinizi temizlemek için araç çubuğundan Araçlar -> Seçenekler -> Anlık Mesajlar & SMS yolunu izlemeli, çıkan pencereden de istenilen ayarları yaparak geçmişi temizle butonuna tıklanmalı. Aynı yerden geçmiş kaydını da yapabilirsiniz. Fakat geçmişi sil butonuna bir kez tıkladıktan sonra dönüşü olmayacağını bilmelisiniz.

Kelime bildirimi

skype-kelime-bildirimi

Eğer kişi listenizde yüzlerce kişi var ise ve önemli işlerinizi bu kişiler sayesinde kaçırıyorsanız kelime bildirimlerini aktif edebilirsiniz. Bunun için ayarlardan anlık mesajlar kısmını açın ve orada bulunan konuşma bölmesine anahtar kelimelerinizi girin.
Ardından kaydet butonuna tıkladığınızda, sadece mesajlar belirtilen kelimeleri içeriyor ise bildirim alırsınız.

Gizli ifadeler ve suratlar

gizli-skype-ifadeleri

Skype’ın sizden gizlediği, fakat hala kullanımdan kaldırmadığı onlarca aktif ifade ve suratın olduğunu biliyor muydunuz?
Kullanabilmek için her birisini bu şekilde; “()” parantez içerisine almalısınız.
İşte tam Skype ifade ve surat listesi

İfade ve suratları durdurma

skype-ifade-durdurma

Eğer Skype hesabınızda daha fazla ifade ve surat görmek istemiyorsanız kolayca durdurma şansına da sahipsiniz.
Bu işlemi gerçekleştirebilmek için ana Skype penceresinden araçlar -> seçenekler -> Anlık mesajlaşma & SMS yolunu takip etmeniz gerekir.
Ardından Anlık mesaj görünümü bölümünden yazı tipi ve ifade boyutlarını değiştirebilir, ya da ifadeleri tamamen kaldırabilirsiniz.

Kısa yol tuşları kullanmak

skype-kısayol

Eğer Skype’ınızı müşteri desteği gibi yoğun bir iş için kullanıyorsanız bazı şeyleri sürekli ve sık sık yapma ihtiyacı duyarsınız. Standart olarak birkaç adet kısa yol olmasına rağmen kendi tuş kombinasyonlarınızı tanımlayabilmeniz de mümkün.
Etkinleştirebilmek için Skype penceresinden araçlar -> seçenekler -> gelişmiş -> kısa yol tuşları yolunu izleyin ve istediğiniz gibi tanımlamalar oluşturun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz