Ana Sayfa Mobil Batarya Ömrü ve Facebook

Batarya Ömrü ve Facebook

Dünya üzerinde milyonlarca kullanıcısı olan dev şirket Facebook’un mobil uygulamasına dikkat. Neredeyse her telefonda karşılaştığımız Facebook mobil uygulamalarının yapılan bir araştırmaya göre telefonların batarya ömürlerini kısalttığına rastlandı.

Gün boyu elimizden düşürmediğimiz her anımızda onunla vakit geçirdiğimiz akıllı telefonlarımızın en büyük sıkıntısı şarj sorunu. Bitti bitecek korkusu ile gün sonunda koşa koşa şarja taktığımız telefonların neden bataryaların bu kadar çabuk tükendiğini merak ettiniz mi ? Sorunun cevabı gayet açık, uygulamalar. Facebook, Twitter, Instagram  gibi sosyal medya uygulamalarının yanında Youtube, Retrica ve Spotify gibi uygulamaları da kullanıyorsak kullandığımız telefonun günü çıkarması bile büyük bir mucize. Çünkü yukarıda adını saydığımız uygulamalardan özellikle ikisi batarya katili diye adlandırılabilir.

Ünlü antivirüs şirketi AVG tarafından yapılan araştırmada mobil uygulamalar arasında en çok batarya tüketimi sağlayan ve batarya ömrünü azaltan dolayısıyla batarya veriminin düşmesi ile birlikte her geçen gün daha az performans göstermesine sebep olan uygulama olarak Facebook seçildi. Facebook’u takip eden uygulama ise Spotify. Açıklanan listede daha doğrusu kara listede 3 kulvarda da Facebook uygulamasının adını görebilmekteyiz. Bu listeler performans tüketimi, batarya tüketimi ve data kullanımı olarak kategorilendirilmekte.

avg test

Elbetteki batarya ömrünü sadece uygulamalar değil aynı zamanda kullanımda etkilemektedir. Bu açıdan tüm sorumluluğu uygulamaya yüklemek haksızlık olacaktır. Bütün gün müzik dinleyen, video izleyen, fotoğraf çeken, konuşma yapan, titreşim modunu sık kullanan ve wifi kullanan kişilerin telefonlarının bataryaların çabuk bittiğine ve ellerinde şarj kablosu ile “pardon priz var mı ?” sorusunu sorduklarına sıkça şahit olmuşsunuzdur. Evet yanlış duymadınız titreşim modu da batarya tüketimini arttıran bir etkendir. GPS ve Wifi gibi telefonunuzu sürekli olarak aktif tutan uygulamaların batarya ömrüne olumsuz anlamda çok büyük katkıları bulunmaktadır. Telefonunuzun şarjı çabuk bitiyorsa sizde yukarıdaki uygulamaları kullanmaktan sakınabilir ve batarya kullanımını kontrol altında tutarak ömrünü uzatan uygulamarı tercih edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz