Ana Sayfa Genel Spirulina Nedir? Nasıl Tüketilir?

Spirulina Nedir? Nasıl Tüketilir?

spirulina-iceren-kapsul-takviye-edici-gida

Genel olarak toz halini almış şekilde ya da ek olarak tüketimi yapılan mavi-yeşil algler olarak bilinen Spirulina, herkesin bildiğinden daha çok su yosunu olarak isimlendirilebilir. Spirulina bir siyanobakteri türü olmasının yanı sıra cam materyallerin taban kısmında yosun yatmanı oluşturabilen bakteri türü olarak bilinir. Yalnızca besin takviyesi olarak değil ambalajlı olan ürünler şeker ve sakızlarda gıda boyası halini almış şekilde yaygın olarak kullanılır. Fakat gıda takviyesi olarak tüketilmekte olmasından ötürü, sağlık açısından zararlı sayılabilir maddelerle kontamine edilmemesinden ötürü doğada yetiştirilmek yerine, özel bir şekilde yetiştirilmeye uygun görülmüştür.

 

Vitaminsel açıdan A, C, E ve B vitaminlerinin yanı sıra, magnezyum, kalsiyum selenyum ve çinko gibi birden fazla mineral vitaminleri barındırmış olmasından dolayı yoğun bir besleyici gıda olarak bilinmektedir.

 

Antioksidan açısından C vitanimi ve selenyum taşıyan vitaminler olmasından dolayı, hücrelerin ve dokuların potansiyel zararlara karşı korumasına yardımcı olmaktadır.

 

Diğer yandan oldukça mükemmel konumda yer alan bir vegan demir kaynağıdır. Özellikle 5 yaşından daha küçük yaşlarda olan çocuklar açısından tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Gün içerisindeki ihtiyaç duyulanın yüzde 16’lık kısmını, 50 yaş üzerinde olan kadınlarda yüzde 16’lık kısmını ve 50 yaş altında olan kadınlarda ise yüzde 10’luk kısmını karşılamaktadır. Spirulina, protesin değeri açısından çok yüksek değere sahiptir. Ayrıca yalnız 1 çay kaşığı yani 5 gram tüketilmesi halinde porsiyon karşılığında yaklaşık olarak 3 g protein sağlamaktadır.

 

Bir mucizevi ürün olarak Spirulina anılmaya devam etmiş olsa da, uzmanlar tarafından yapılacak değerlendirmelere önem vererek, gıda takviyeleri için nasıl ve hangi dozda kullanılmış olduğu büyük bir önem arz etmektedir. Diğer yandan ise yapılan araştırmaların sürdüğünü göz önünde bulundurarak, şuan hiçin herhangi bir bulgunun da nihai olmayacağının unutulmaması gerekir. Spirulina, ne kadar doğal bir takviye olsa da, yanlış bir amaçta ve dozda kullanılması sonrasında farklı bir sağlık problemine yol açabilecek olduğunu daima göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bundan dolayı belirtmiş olduğumuz gibi bir uzman kontrolünde kullanması kesin sonuçların elde dilmesinde kolaylık sağlayacağını bilmek gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz