Ana Sayfa Teknoloji Tesla’ya Büyük Övgü

Tesla’ya Büyük Övgü

1917’de büyük şirketler arasındaki bu savaşın baltası gömüldü. Edison madalyası, teknolojisi sadece şehirleri aydınlatmak için değil, aynı zamanda “elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştürmenin neredeyse evrensel yolu” olarak empoze edilen büyük Tesla fikrini kabul etti. Bernard A. Behrend o gece yaptığı konuşmada şunları ekledi: “Tesla işlerini ortadan kaldırırsak, endüstrinin çarkları dönmeyi durdurur, arabalarımız, elektrikli arabalarımız ve trenlerimiz durur, şehirler karanlık olur.”

 

Nikola Tesla ödüle teşekkür etti ve pratik vizyonunu överek şu sözleri Edison’a adadı : “Amerika’ya geldiğimde Edison ile tanıştım ve onun üzerimdeki etkisi olağanüstüydü. Teorik eğitimi olmayan bu harika adamın her şeyi tek başına nasıl yaptığını gördüm. Ve en iyi yıllarımı bir düzine dil öğrenerek ve elime düşen her türlü şeyi okuyarak harcadığımı sanıyordum.

 

Övgü almaya devam eden Tesla’da bilim ikonlarına yönelik bu tür eleştiriler alışılmadık bir şey değildi. Edison’un ölümüyle aynı yıl, Nikola Tesla 75 yaşına bastı ve Time dergisi, 20 Temmuz 1931’deki kapağını “Herkesin Güç Santrali” başlığıyla ona adadı. Ayrıca Albert Einstein’in ölüm yıldönümünü kutlayan Tesla’yı da tebrik etti.

 

Tesla, son yıllarını dünya barışına ulaşmak için “ölüm ışını” olarak adlandırdığı bir silahı araştırarak geçirdi. 19. yüzyılın sonlarında New York toplumunun gözlerini kamaştıran zarif ve ince Sırp, artık çok az maddi imkânı olan, bir otel odasında tek başına yaşayan ve odalardaki güvercinleri beslemek ve onlara bakmak için yolundan çıkan eksantrik bir yaşlı adamdı.

 

Bu çılgın deha ve kuantum ustası Nikola Tesla 1943 yılında henüz 86 yaşındayken öldü. Tesla’nın ölümüyle beraber bir çağ daha kapandı. Edison ve Tesla rekabeti dünyaya çok fazla buluş bırakarak yok oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz