Ana Sayfa Teknoloji Teknoloji Tasarım

Teknoloji Tasarım

Temel ve uygulamalı bilimlerden elde edilen verilerin yaratıcı bir süreçten geçerek üretime dönüştürülmesi, kullanılması ve toplumsal etkilerinin çözümlenmesi sürecinin tamamına “teknoloji” denilmektedir. Tasarım ise bir nesnenin zihinde canlandırılan biçimi olarak görülmektedir. Bu bakımdan oluşturulan teknolojik ürünlerin zihinde canlandırılan şekline teknoloji tasarım denilmektedir.

 

Teknoloji her türlü toplumsal etkinliğin içerisinde yer almanın yanı sıra insanların hayatını kolaylaştırmakta olduğundan dolayı teknolojik ürünlerin şekilsel özelliklerine de önem verilmektedir. Tasarım teknoloji ürününün insanlar tarafından daha fazla beğenilmesine ve tercih edilmesine olanak sağlayan unsur olduğundan dolayı teknoloji tasarım büyük bir önem taşımaktadır. Bu konuda işinin ehli kişilerden destek almanız ve teknolojik ürününün çalışma sistemine en uygun şekilde tasarımının gerçekleşmesini sağlamanız gerekir. Bu sayede benzeri ürünler içerisinde daha çok seçilme olanağına sahip olmak mümkün olacaktır.

 

Farklılıkları bularak hayal kurma ve yaratıcı düşünce tarzını geliştirme gibi konularda büyük bir öneme sahip olan tasarım hususu teknolojiye uygulandığı zaman bazı konuların özellikle göz önünde bulundurulması gerekir. Geliştirilen teknolojik ürünün ebatlarına ve çalışma prensibine uygun olmayan bir tasarımın kullanışlı olması söz konusu olmayacaktır. Bu sebeple başarı bir teknoloji tasarım gerçekleşmesi için hayal edilen tasarımın uygulanacağı ürünle uyumlu olması gerekmektedir. Bu sebeple teknolojik ürünlerin tasarımı sırasında ilk olarak işlevselliği daha sonra da görselliği göz önünde bulundurmak gerektiğini söyleyebiliriz.

 

Ürün geliştirme sürecine yönelik kavramlar olan teknoloji ve tasarım konuları hayatı doğrudan etkilediği için birbirinden bağımsız olarak değerlendirmek mümkün değildir. Yani tasarımın olduğu yerde teknoloji, teknolojinin olduğu yerde de tasarım söz konusudur. Birbirini doğrudan etkileyen bu kavramlar arasındaki ilişki içerisinde öncelikle zihinsel süreç olan yaratıcılık karşımıza çıkmaktadır. Bu kavramlar arasındaki ilişkinin geliştirilmesi bireyin yaratıcılık düzeyinin geliştirilmesi ile mümkün olur. Bu sayede teknoloji tasarım ile elde edilen, ortaya çıkan ürün çok daha başarılı olacaktır. Bunun için de kişinin bu konular hakkında yeterli bilgiye sahip olması ve gerekli eğitimi alması gerekir.

 

Uygun şekilde motivasyon gerçekleştirildiği takdirde kişinin yaratıcılık yeteneklerine de bağlı olarak teknoloji tasarım konusunda başarılı olması sağlanabilmektedir. Bunun için çocuk yaşlardan itibaren çocukların oynaması için geliştirilen oyuncakların, okullarda gerçekleştirilen proje kapsamlı çalışmaların yetenekli olunup olunmadığı konusunda fikir sahibi olabilmek için önemli olduğunu söyleyebiliriz. Yeteneğe sahip olan ve yaratıcılığını her zaman geliştirmeyi başarabilen kişilerin bu alanlarda yetenekleri doğrultusunda eğitim almalarıyla olumlu sonuçlar elde edilmesi söz konusu olabilecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz