Ana Sayfa İncelemeler Üstün Grafiklerde Hızlı Dönem: DirectX 12

Üstün Grafiklerde Hızlı Dönem: DirectX 12

Geçtiğimiz gün tanıtılan Windows ile birlikte gün yüzüne çıkan DirectX 12‘nin de ufak çaplı tanıtımı yapılmış oldu. Peki DirectX nedir ve ne işe yarar ?

DirectX, Microsoft tarafından geliştirilen, özellikle video oyunlarında rahat, uyumlu ve hızlı oyun oynamayı sağlayan API’dir. Windows 7 ile birlikte gelen DirectX 11’in uzmanlar tarafından artık yeterli olmadığı söylentilerinin çıkması ardından Microsoft DirectX 12’yi müjdeledi.

Bu sürümde bir değişiklik yapan Microsoft, sadece bilgisayar için kullandığı DirectX’i bu sefer oyun konsolları ve mobil cihazlara da entegre edecek. Demek oluyor ki artık oyun konsolları ve telefon – tablet gibi cihazlarda da gerçekçi grafikler bizi beklemekte.

Güç yönetimi ve performans konusunda bir önceki sürüm olan DirectX 11‘den daha başarılı bir performans çizmesi düşünülen DirectX 12’nin işlemci güç yönetiminde %50 başarı ile DirectX 11’i geçeceği söylenmekte. Ayrıca çapraz platform imkanı sağlayacak olan DirectX 12 sayesinde oyun konsolları ile bilgisayar arasındaki oyun farkları ortadan kalkacak gibi görünüyor. DirectX 11 ile DirectX 12 arasındaki farkın anlaşılması için paylaşılan görselde ise DirectX 12’nin daha detaycı yapısı gözle görülür bir şekilde farkedilmektedir.

SONY DSC

Yazımızda belirttiğimiz oyun konsolu terimi doğal olarak sadece Xbox One için geçerli olmakla birlikte Microsoft, Playstation ve diğer dev rakipleri arasında kendi ürünlerini bu tür destekler ile ön plana çıkarmayı hedefliyor olabilir. Xbox’a göre daha yaygın kullanılan Playstation’un ülkemizde de bilinirliği bir hayli yüksek. Bu sebeple hem kendi işletim sistemi hemde kendi oyun konsolu hakkında çalışmalara hız veren Microsoft, Windows 10 lansmanı ile piyasada ki hakimiyetini güçlendirmeyi hedeflediğini göstermektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz