Ana Sayfa Teknoloji UYAP Yargıtay Sorgulama

UYAP Yargıtay Sorgulama

uyap-yargitay-sorgulama

Yargı hizmetlerinden yararlanabilmek için çoğu zaman adliyelere gidip bu kurumlar aracılığı ile başvuru yapmak gerekir. Vatandaşların haklarında açılmış davalara ya da daha önce açmış oldukları davaların dosyalarına ulaşabilmelerinin tek yolu adliyeye başvurmaktı. Ancak kısa zaman önce hayata geçirilen yargı bilişim sistemi UYAP sayesinde bu durum tamamen ortadan kalktı.

 

UYAP Yargıtay sorgulama yapan kişiler karşılarına çıkacak seçeneklerden bir tanesini seçerek sahip olmak istedikleri bilgiye çok daha kısa sürede ulaşabilir hale geldi. İnternet üzerinden güvenilir şekilde hizmet veren platformlar sayesinde yargı konularına ilişkin vatandaşların kendilerini ilgilendiren tüm bilgilere ulaşması artık sadece birkaç saniye sürüyor.

 

UYAP Yargıtay Dava Dosyası Sorgulama

 

Başarılı ve güvenli bir şekilde UYAP Yargıtay dava dosyası sorgulama işlemi yapmak için önce Yargıtay’ın resmi internet sitesine giriş yapmak gereklidir. Site içerisinde bulunan, Yargıtay dava dosyası sorgulama süreci kısmına gelinerek işleme devam etmek gerekir. Bu kısma gelindiğinde TC kimlik numarası, Yargıtay ceza dairesi esas numarası ya da mahalli mahkeme esas numarası ile sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir.

 

Bu kapsamda, dava ya da dosyanın savcı incelemesinde olup olmadığına, ceza dairesinden dönüp dönmediğine ve dosyanın postaya verilip verilmediğine bakılabilir. Ayrıca dosyanın hangi ceza dairesinde olduğunun ve bu dairedeki esas numarasının ne olduğu da sistem üzerinden erişilebilen bilgiler arasında yer alıyor.

 

E-devlet UYAP Yargıtay Sorgulama İşlemi

 

E-devlet sistemi sayesinde de UYAP Yargıtay dava dosyası sorgulama işlemi yapılabilir. Bu sorgulama işlemini gerçekleştirmek için önce E-devlet internet sitesine erişmeniz ya da E-devlet uygulamasını telefonunuza indirmeniz gerekir. Ardından sitenin sağ üst bölümüne yer alan arama butonundan ‘’adalet’’ kelimesini aratarak bu alana ait tüm hizmetlere ulaşabilir ve öğrenmek istediğiniz bilgiyle alakalı olan kısma giriş yapabilirsiniz. Diğer taraftan E-Hizmetler sekmesine giriş yaparak da aynı sorgulama işlemlerinin gerçekleşebildiğini bilmenizde fayda vardır.

 

Her iki yöntem ile yapılan sorgulama işlemi de aynı oranda hızlı ve güvenilir olarak gerçekleşir. Vatandaşlar bu kapsamda başsavcılık bilgilerinin, Yargıtay bilgilerinin ve yerel mahkemeye ait bilgileri öğrenebilme imkânına sahiptir.

 

Kolay, hızlı ve güvenilir bir şekilde yapılan sorgulama işlemi neticesinde davaların dosya numaralarına ulaşmak da mümkündür. Görülecek olan davaların hangi tarihte ve saat kaçta olacağı da E-devlet sisteminde, UYAP tarafından vatandaşlara sunulan bilgiler arasında yer alır. Gerekli bütün takiplerini adliyelere gitmeden bu sistem üzerinden yapan vatandaşlar zaman açısından büyük kazanç sağlarlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz