Ana Sayfa İnternet WordPress Bloğu için 20 Ücretsiz Eklenti

WordPress Bloğu için 20 Ücretsiz Eklenti

Harika bir WordPress bloğu için 20 ücretsiz eklenti

WordPress sunmuş olduğu mikro blog özelliği ile değil, eklentileri ile mükemmel bir hâl almaktadır.
Evet, en iyi wordpress eklentileri web sitenizi harika bir yer haline getirebilir, fakat en iyi ve ücretsiz wordpress eklentileri sitenizi iyileştirmekle birlikte sizi de mutlu bir hale sokacaktır.
34 binden fazla eklentiye sahip olan WordPress market içerisinde, kullanıcı yorumlarına ve işlevselliğine göre seçilmiş 20 eklenti:

Güvenlik ve Analytics eklentileri

 Güvenlik ve Analytics eklentileri

• Anti Spam: Eğer web siteniz binlerce spam yorum ile kirletilmiş ise en iyi çözümü Anti Spam eklentisi ile alabilirsiniz. Diğerlerinden farklı olarak sunmuş olduğu en iyi özelliği ise ziyaretçilerinizden Chapcha kodu istememesi. Yani kullanıcılarınızın insan olup olmadığı farklı teknolojik yollar ile anlaşılıyor.

• WordPress Seo by Yoast: Neredeyse her wordpress blog sahibi tarafından kullanılan bu uygulama, arama motorları için çok daha etkili yazılar yazmanızı sağlar. Çünkü yazınızın ve bloğunuzun içeriğine göre sizin için en iyi anahtar kelimeleri verir ve bunlar üzerine yoğunlaşmanızı ister.

• JetPack: Bu wordpress eklentisi, bloğunuzun tüm istatistiklerini tek bir sayfadan görüntülemenizi ve de kontrol etmenizi sağlar. Ayrıca sunmuş olduğu subscription özelliği ile kullanıcılarınız mail adresleri ile en son güncelleme ve konulardan haberdar olabilirler.

• GA Google Analytics: Eğer yeterli derecede bilginiz yoksa, herhangi bir siteye Google Analytics eklemek zor olabilir. Fakat bu eklenti sayesinde yapmanız gereken sadece size özel olan izleme ID’sini belirtilen alana yazmak. Geri kalan her şeyi eklenti sizin için halledecektir.

• Google Anlytics Dashboard: Bu WordPress istatistik eklentisi, tüm Google Analytics bilgilerinizi direkt olarak Google’dan alır ve anlık olarak WordPress sayfanızdan kullanımınıza sunar. Yapmanız gereken sadece bir üstte bahsedilen eklentiyi kurmak, ardından herhangi bir ek kullanıcı adı ya da sayfaya ihtiyaç duymadan detaylı site istatistik bilgilerinizi kontrol edebilirsiniz.

Üretkenlik eklentileri

 Üretkenlik eklentileri

• Editorial Calendar: Bu uygulama sayesinde web siteniz üzerinde yayınlanan tüm makalelere tek bir sayfa üzerinden ulaşabilir ve kontrollerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Yoğun içeriğe sahip tüm kullanıcılarına inanılmaz zaman kazandıracak olan Editorial Calendar ile tüm gönderilerinizi sürükle ve bırak sistemi ile düzenleyebilirsiniz.

• Duplicate Post: Bu eklenti sayesinde WordPress siteniz içerisinde bulunan gönderileri ya da sayfaları kopyalamanız mümkün. Eğer aynı sayfayı herhangi bir sebeple yeniden kullanmak istiyorsanız, klonladığınız sayfayı aynı formatta ve içerikte bulabilir ve istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz.

• Organize Series: “ Organize seriler ” anlamına gelen bu WordPress uygulaması parça parça yayınladığınız makaleleri ya da diğer içerikleri organize etmenize ve birbirine karıştırmamanıza yarar. Ayrıca sitenizi ziyaret eden okuyucular da bu sayede yazılan serinin eski gönderilerine rahatlıkla ulaşabilir.

• CMS Page Tree View: Bu eklenti sayesinde tüm WordPress sayfalarınızı ve eklentilerinizi hiyerarşik ağaç sıralaması içerisinde görebilir ve düzenleyebilirsiniz. Çeşitli kategorileri, gönderileri ve sayfaları bir arada tutan bu eklenti hepsini sürükle ve bırak sistemi ile düzenlemenize ve hiyerarşik gruplar içerisinde arama yapmanıza imkan vermekte.

• Photo Dropper: Bu WordPress eklentisi gönderi içeriğinize uygun olan görselleri bulmanızı ve de kolayca makalenizin içerisine eklemenizi sağlamakta. Herhangi bir arama motorunda bulmakta zorlanacağınız kalitede ücretsiz ve Premium fotoğraflar içeren bu eklentinin en güzel yanı ise, istediğiniz fotoğrafa sadece bir tuş ile saniyeler içerisinde ulaşabilirsiniz. Büyük vakit kazancı.

WordPress Bağlantı Eklentileri

 WordPress Bağlantı Eklentileri

• WordPress Notification Bar: Eğer ziyaretçilerinize herhangi bir konu hakkında ilan vermek ya da hatırlatma yapmak istiyorsanız, bu eklenti sayesinde web sitenizin en üstüne yapışkan bir not ekleyebilirsiniz. Genellikle site ziyaretçilerini mail üyesi yapmak için kullanılmakta

• Click to Tweet: Bu eklenti sayesinde ziyaretçileriniz istedikleri makaleyi tek bir tuş ile, Twitter zaman akışına gönderebilmekte. Diğerlerinden farklı ve özel olan yanı ise şu ki, onlar için tweetleyebileceği alanları siz oluşturabiliyor ve çok daha kolay bir şekilde paylaşabilmelerini sağlıyorsunuz.

• Popup Ally: Bu WordPress eklentisi sayesinde hiçbir kod bilgisine ihtiyaç duymadan, ziyaretçileriniz için Popup üyelik formu hazırlayabilirsiniz. Tamamen sürükle ve bırak sistemi ile çalışan bu eklenti ön görüntüleme özelliği ile de size ek vakit kazandırmakta. Ayrıca sitenizi terk etmek isteyen ziyaretçilerinize, popup olarak daha fazla makale de sunabilirsiniz.

• Related Posts: Bu eklenti sayesinde WordPress siteniz üzerinde herhangi bir gönderiyi okuyan ziyaretçilerinize daha fazla benzer makale sunarsınız. Sitenizin footer bölgesine yerleşen bu uyguluma herhangi bir web sitenin trafiğini %10’a kadar arttırmaktadır.

• Pay with a tweet: Eğer web sitenizde kullanıcılarınız için mp3, e – kitap ya da tema benzeri indirilebilir ürünler sunuyorsanız, küçük bir iyilik olarak, tweet ile ödeme yapmalarını isteyebilirsiniz. Burada yapılan ödeme para cinsinden değil, takip ve paylaşım cinsindendir. Kullanıcınız ürünün paylaşımını yaptığında indirmeye hak kazanmış olacaktır.

WordPress sosyal paylaşım eklentileri

• Pinterest Hover Pin It Button: Bu eklenti, Pinterest tarafından WordPress için hazırlanmış resmi bir eklentidir. Kullanımı son derece kolay olan buton, herhangi bir WordPress makalesinin 120 x 120 boyutunda paylaşılmasına imkan tanır.

• Social Share by Add to Any: Bu WordPress eklentisi sayesinde herhangi bir ziyaretçi web sitenizde bulunan makaleleri, Facebook, Google +, Pinterest, Twitter, LinkedIn ve benzeri yüzden fazla platformda paylaşabilir. Üstelik sunmuş olduğu ikonları beğenmezseniz kendinize göre düzenleme ve kişiselleştirme imkanınız da var.

• Simplified Social Share: Bu eklenti ziyaretçilerinizin, makalelerinizi 50’den fazla sosyal paylaşım platformunda paylaşabilmesine imkan verir, fakat diğerlerinden farklı olarak bu eklenti referans trafikleri de kullanır. Yani paylaşımınızın istatistiklerini ziyaretçilerinize de sunabilirsiniz.

• Floating Social Media Icon: Diğer bir sosyal paylaşım eklentisi olan Floating Social Media ile ikonlarınızı sayfanızın istediğiniz yerine yerleştirebilirsiniz. Ziyaretçiniz Mouse ile ikonun üzerine geldiğinde şekil değiştiren bu logolar sayfa ile aşağıya doğru da kayabilir..
• Share by Sumo Me: Web sitenizin sol tarafına yerleşen ve kullanıcı üzerine geldiğinde açılan bu eklenti sayesinde, ziyaretçileriniz sadece paylaşım yapmakla kalmaz, aynı zamanda siz de paylaşımların sayısını takip edebilirsiniz. Bu eklenti diğerlerine göre biraz daha kullanıcı dostu olarak yorumlanmaktadır.

8 YORUMLAR

 1. Güvenlik ve Analytics eklentilerinden olan ve benimde kullandığım WordPress Seo by Yoast ve JetPack kesinlikle öneririm çok yararlı eklentiler..

  teşekkürler..

 2. Bende yeni bir wordpress blogu açacağım özellikle social media share uygulamaları çok işime yarayacak ayrıca related post uygulamasıda dikkatimi çekti bütün eklentileri denemeyi düşünüyorum.
  Bu bilgiler için teknoplato ya teşekkürler…

 3. Web site hayatıma blogger ile başladım tabii ki ondan sonra wordpress’e geçiş yaptım ve eklentileri ekleyerek sitemin kalitesini yükselttim wordpress eklentileri sitelere olumlu sonuçlar sağlamaktadır. Bu konudaki eklentileri kurarak sitenizin yükselmesini ve kalitesini arttırabilirsiniz. Anlamlı ve güzel paylaşım olmuş ben burada paylaşılan eklentileri kurdum ve sorunsuz kullanmaktayım.

 4. Joomla’dan WordPress’e yakın zamanda geçiş yaptım. Geçen süre zarfında çok isabetli bir karar aldığımı farkettim. WordPress hem kullanım hem eklenti açısından şuan en iyisi. Tek eksi özelliği aşırı CPU kullanımı oluyor. Ne kadar çok eklenti eklersek sitenin hızı da aynı orantıda düşüyor. Paylaşımdaki bazı eklentileri ben de kullanıyorum. Özellikle mobil teması olmayan wordpress siteleri için WPtouch eklentisi de listede olması gerekirdi. Ücretsiz bir uygulama tek eksi özelliği ücretsiz sürümde reklam yerlerinin olmaması.

 5. Yoast kullanıyorsanız GA Google Analytics eklentisine gerek yok. Çünkü zaten Yoast’ın kendi içinde Analytics ekleme bölümü var. Hatta sadece Analytics değil, Bing, Alexa, Yandex webmaster araçları ile Pinterest kodu da eklenebiliyor.

 6. Merhabalar;

  Eklentileri epey kapsamlı açıklamışsınız yazınızda. Öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Bir çok blogcu tarafından kullanılan wordpress gerçekten de harika bir yazılım. Fakat siteniz içerisinde ne kadar çok eklenti kullanırsanız bunlar sitenizin yavaşlamasına yol açacaktır. Bir diğer kötü tarafıda eklentiler birbirleri ile çakışabilir ve site içerisinde bazı hatalara sebep olabilir. Benim size önerim sadece size lazım olanları kurun ve kullanın. Gereksiz eklentilerden de kaçınmanızı tavsiye ediyorum.

 7. Sosyal paylaşım sitelerinin artık çok etkisi olduğunu düşünmüyorum. Özellikle de her yazının anında facebook ve twitter’da yayınlanmasının artık yarardan çok zararı olduğu kanaatindeyim. Faydalı olması açısından önemli olduğunuzu düşündüğünüz konuları manuel olarak ve index aldıktan sonra yayınlama taraftarıyım. Bunun yanı sıra Jetpack eklentisi de çok kullanışlı fakat inceleyebildiğim kadarı ile siteyi mobil hale getiren özelliğinde bir takım eksiklikler mevcut gibi. Örneğin reklamların düzgün bir şekilde çıkmaması ve alt taraflarda kalması gibi. Önemli bir gelir kaybına neden oluyor.

  • Sosyal medya konusunda size katılmamak elde değil insanlar artık ilgi göstermiyor ayrıca facebook kendi reklamlarından sizin paylaşımlarınızı özellikle link bağlı olan paylaşımları kullanıcılarına göstermiyor yada gösteriyormuş gibi yapıyor.
   ve yine facebook sayfa akışları reklam kaynıyor kullanıcılarda sıkıldı artık

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz