Ana Sayfa İncelemeler Yeni Çipli Kimlik Kartları

Yeni Çipli Kimlik Kartları

Tübitakın başlattığı uygulama ilk olarak seçilen pilot şehir Kırıkkale’de başladı. Yeni kimlik kartlarının üzerinde
1 GB’a kadar veri depolanabilecek bir çip bulunuyor. Çip aynı zamanda şifreli olacak. Böylece kimlikte sahteciliğin önüne geçileceği planlanıyor. Kimlik kötü niyetli kişilerin eline geçerse bile kullanılamayacak ve anında bloke edilecek. Yeni kimlik kartlarında sağlık bilgileri, banka hesap numaraları, maaş, ehliyet gibi mühim bilgiler çip içerisinde kaydedilecek.

Yeni kimlikler okullarda, hastanelerde, bankalarda, noterde, emniyet işlemlerinde hatta GSM operatörlerinde bile kullanılabilecek. Yeni kimlik kartları gelince haliyle ehliyetler de değişek. Yeni kimlik kartlarına 18 tl ile sahip olunacak. Kart 10 yıl süre ile kullanılabilecek. Çip haricinde kartta fotoğraf, TC kimlik numarası, ad, soyad, doğum tarihi, cinsiyet gibi nüfus bilgileri bulunacak. Çip içerisinde kişiye ait parmak, avuç ve damar izi bulunacak. Böylece biyometrik doğrulama ile kartın kişiye ait olduğu anlaşılabilecek. Çipin içerisinde aynı zamanda nüfus bilgileri de yer alacak.

cipli-kimlik-karti

Kart E-imza olarak da kullanılabilecek. Böylece fazladan belgelere, kimlik fotokopilerine olan ihtiyaç minumum seviye getirilecek. Akıllı kimli kartlarının en güzel özelliğinden birisi de elbette boyutu. Eski kimlik kartlarında olduğu gibi mavi ve pembe gibi 2 farklı renk olmayacak ve boyutu bir kredi kartı boyutlarında olacak. Böylece cüzdan içerisine kolayca sığdırılabilecek ve kullanılacağı zaman çipi sayesinde cüzdandan çıkarmaya gerek bile olmayacak. Yeni kimlik kartlarıyla birlikte ehliyetlerde değişecek…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz