Dünya üzerinde milyarlarca seveni olan ünlü oyun Minecraft ülkemizde yasaklanabilir. Evet yanlış duymadınız, ülkemizde de azımsanamayacak kadar çok kullanıcısı olan oyunun yasaklanması an meselesi.

Minecraft 2 ve 3 boyutlu şekilde oynanabilen, mimari tasarımlar yapabildiğiniz ve hayatta kalma mücadelesi verdiğiniz macera ve tasarım oyunudur. İlginçtir ki son dönem oyunlara baktığımızda üstün grafik ve büyük bütçeler görmekteyiz. Minecraft ise atari oyunlarındaki gibi piksel piksel bir görünüm sunmaktadır. Sonu olmayan bir dünya olarak nitelendirilen Minecraft tekli ve çoklu oyuncu seçeneği ile oynanabilmektedir.

Bu denli sevilen ve zararsız oyunun yasaklanabilme sebebi ise çocukların gelişimini kötü yönde etkilemesi görüşüdür. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam‘a bir gazeteci tarafından yöneltilen soru ile başlayan bu yasaklama konusu haberin çıktığı ilk andan itibaren ülkemizde varlık gösteren oyun dergileri, siteleri ve editörleri tarafından bir hayli tepki çekmekte.

” Minecraft diye bir oyun var, bu oyunda eşini öldüren oyuncuya puan veriliyor. Bu tür şiddet içeren oyunlarla ilgili bir yaptırımınız olacak mı ” sorusuna karşılık ” eğer böyle bir durum varsa yapılacak araştırmalar sonucunda hukuki yaptırım uygulanabilir “ cevabı ile başlayan tartışmalar Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü‘nün oyunu inceleye alması ile şu an askıya alındı. Yapılacak araştırmalar neticesinde oyunun yasaklanıp yasaklanmayacağına karar verilecek olsa da diğer oyunlara nazaran yapısı itibari ile zeka ve tasarım yeteneğini geliştiren sayılı oyunlar içerisinde bulunan Minecraft’ın böyle bir konuda adının geçmesi bile üzücü.

minecraft__140227211000

Umuyoruz ki GTA V gibi tam anlamıyla şiddet ve gelişimi kötü etkileyen oyunların yanında böyle yaratıcılığı güçlendiren oyunların yasaklanması söz konusu bile olmaz. Ayrıca Minecraft konusunda daha detaylı bir inceleme ve rehberi yakın zamanda huzurlarınıza sunacağımızın haberini de vermek isteriz.