Ana Sayfa Mobil Apple’dan Tüm Ekranı Parmak İzi Okutma Patenti

Apple’dan Tüm Ekranı Parmak İzi Okutma Patenti

Kişisel güvenliğe ve bireyselliğe bir hayli önem veren Apple, verdiği önemi yaptığı çalışmalar ve geliştirdiği projeler ile göstermektedir. Kullanıcılarının isteklerini genelde umursamayan Apple‘ın parmak izi okutma sistemi hoşuna gitmiş olacak ki yeni çıkaracağı ürünlerine entegre ettiği bu sistemi geliştirme kararı almakla kalmayıp projenin patentini de aldı.

Projenin başlangıçtaki adı Touch ID idi. Sadece tek bir tuş ile okutma yapabilen bu projeye biraz daha özen gösteren ve projenin üzerine düşen Apple aldığı yeni patent ile tüm ekranı parmak izini okutma amacı ile kullanabilecek. Yazımızın başında söylediğimiz gibi güvenlikten asla ve asla ödün verme taraftarı olmayan şirket girdiği her alanda kendi çizgisi ve istikrarı ile ayrı bir konuma sahip. Yaptığı bu son girişim ile mobil güvenliği en üst düzeye çıkaracak olan Apple‘ın bu sistemi ne zaman kullanacağı ise merak konusu.

6a0120a5580826970c01b8d0d07934970c

İnternete sızdırılan yukarıdaki görsel ile ne düşündüğünü açıkça anlatan Apple, ekran üzerinde 4 parmağı okumayı düşünmekte. Bu şekilde daha karışık bir algoritma ile güvenliği hedefleyen şirket eğer istediğini başarırsa şüphesiz ki mobil alanda gelmiş geçmiş en güvenli sistemi hayata geçirerek yenilik alanındaki liderliğini bir üst seviyeye çıkaracaktır. Güvenliğe ve tasarıma bu derece önem veren şirketin kullanıcılarına verdiği güveni ve kullanıcılarının tüm özel hayatlarını kişisel cihazlarında sakladıklarına hepimiz şahit olmuştuk. Umuyoruz ki Apple fiziksel alanda yaptığı bu girişimleri yazılımsal olarak destekler ve olası veri çalınmalarının önüne geçebilir.

1 Yorum

  1. Hesapları daha güvenli hale getirmek için önemli bir adım olabilir ancak Apple’ın kendi güvenliği insanı sorgulatmaya yönlendiriyor. Çünkü parmak izi bu sonuçta, artık retina taramasına kadar yolu var. Banka hesaplarında parmak izi kullanılmaya başlıyor, olası bir leak’te banka hesaplarını göçertmek çok olası. Tabi, hepsi komplo bunların, her firma saldırıya uğrayabilir, kimsenin keyfini bozmaya ve teknolojiye karşı çıkmaya haddim yok. Hepsi çok umut verici gelişmeler, teknoloji ilerliyor ancak biz de ilerleyebiliyor muyuz? Hayırlısı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz