Günümüzün teknolojisi akıllı telefonlar, birçok insanın cebinde yerini bulmuş durumda. Akıllı telefonlardaki birçok uygulama ile günlük bir çok işinizi, bilgisayar kullanmadan yapabilirsiniz. Artık teknoloji o kadar ilerledi ki, alış verişi bile telefon üzerinden rahatça yapabilmekteyiz.

Aslında teknolojini göz bebeği olan bu akıllı telefonlar, hayatımızı kolaylaştırmış durumda. Fakat bu akıllı cihazların büyük bir sıkıntısı var; şarjları çok çabuk bitebiliyor. Ve sizi yanınızda şarj aleti taşımak zorunda bırakıyor. Tam ihtiyacınız olan önemli bir anda, bir bakıyorsunuz ki telefonunuz şarj az uyarısı veriyor.

Arayacak olduğunuz birine o anda ulaşamayabiliyorsunuz. İşleriniz aksayabiliyor. Ve o anda nerede şu eski on gün şarjı giden telefonlar diyebiliyorsunuz. Ve işte Nokia sizin ihtiyacınız olan bu telefonu, şuanda sadece elli liraya satışa sunmuş durumda. Ve üstelik şarjı kırk altı saat aralıksız müzik dinleyebileceğiniz, on altı saat aralıksız video izleyebileceğiniz kadar uzun dayanıyor.

Son üç, dört yılda akıllı telefonların piyasaya çıkması ile telefon piyasasının büyük kısmına Samsung ve Apple hükmetmeye başladı. Son bir iki yıldır bu büyük teknoloji devlerinin arasına Sony de eklendi. Ve bir zamanların en çok tercih edilen telefon markası olan Nokia, bir anda piyasada taban yapmaya başladı.

Bir zamanlar insanların ilk tercihi olan Nokia, bir anda bu hakimiyetini kaybetti. Piyasadaki bu düşüş ile mücadele edemeyen Nokia mobil bölümünü Microsoft’a sattı. Microsft çıkarmış olduğu Nokia Lumia telefonları ile piyasada yerini almaya ve Nokia adından söz ettirmeye başladı. Ve bir iki ay önce Nokia android tableti N1’i piyasaya sürdü. Bu android tablet ile teknoloji dünyasında kendisinden tekrar söz ettirmeye başladı. Nokia’nın şuanda bir akıllı telefon üzerinde çalıştığı düşünülüyor ve bu telefonun Nokia C1 olacağı tahmin ediliyor. Bu yeni akıllı telefonu ile Nokia piyasa da belki tekrar söz sahibi olabilir. Fakat bu akıllı telefonu daha piyasaya çıkmadan, Nokia’nın yeni çıkardığı akılsız telefonu Nokia 130 şuanda gündeme oturmuş durumda.

Nokia 130 un çok fazla özelliği bulunmuyor. İnternet erişimine kapalı olan bu telefon ile müzik dinleyebilir, video izleyebilirsiniz. Flaş, arama ve mesaj atma özelliklerine de sahip olan bu telefonun kamerası bulunmuyor.

Telefonda mevcut olan micro SD kart girişi de, içine müzik ve video yüklemenizi kolaylaştıracak nitelikte. Bu özelliklere sahip olan bu telefonun, tek şarj ile en az iki üç gün dayan bileceği muhtemel gözüküyor. Şarjı çok çabuk biten akıllı telefonlara alternatif olarak kullanılabilir. Ayrıca düşük fiyatı ile düşük gelirli ülkelerde de rağbet görebilecek bir telefon.

Nokia’nın bu akılsız telefonu piyasaya sürmesi ile akıllara gelen iki soru var. Birincisi, akılsız telefonlar ile akıllı bir hayat mümkün mü, ikinci de Nokia teknoloji dünyasındaki düşüşünü bu akılsız telefon ile durdurabilecek mi ?